Nations League: Στην τρίτη θέση η Αγγλία -Κέρδισε στα πέναλτι την Ελβετία - iefimerida.gr

Nations League: Στην τρίτη θέση η Αγγλία -Κέρδισε στα πέναλτι την Ελβετία

Φάση από τον αγώνα Αγγλία-Ελβετία
Χαμογέλασε η Αγγλία στα πέναλτι /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: UEFA

Νίκη και 3η θέση για την Αγγλία στο Nations League, έστω και στα πέναλτι.

Η Αγγλία κατάκτησε την τρίτη θέση στη νεοσύστατη διοργάνωση της UEFA, το Nations League. Στο «μικρό τελικό», που φιλοξενήθηκε στο Γκιμαράες, τα «Τρία Λιοντάρια» νίκησαν την Ελβετία με 6-5 στα πέναλτι, καθώς η κανονική διάρκεια της συνάντησης και η παράταση ολοκληρώθηκαν χωρίς σκορ. Να σημειωθεί ότι στο 84ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ της Αγγλίας που σημείωσε ο Γουίλσον, αφού η χρήση του VAR «αποκάλυψε» φάουλ του Ντέλε Άλι λίγο πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

Μετά λοιπόν από 120 λεπτά στο «Afonso Henriques» του Γκιμαράες όπου το ματς έμεινε άσφαιρο παρά τις αρκετές ευκαιρίες που είχε για να σκοράρει (αποκορύφωμα τα τρία δοκάρια), η ομάδα του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ πανηγύρισε τη νίκη στη ρωσική ρουλέτα των πέναλτι με 6-5, με τον Έρικ Ντάιερ να ευστοχεί στο τελευταίο πέναλτι και τον Τζόρνταν Πίκφορντ να αποκρούει αυτό των Ελβετών.