Μάλτα-Ελλάδα 0-2: Φιλική νίκη για την ορεξάτη «γαλανόλευκη» - Ντεμπούτο για Τζολάκη, Μανδά, Τσιγγάρα και Ντόι - iefimerida.gr

Πανηγυρισμοί των παικτών της Εθνικής στη νίκη επί της Μάλτας

Η Εθνική Ελλάδας νίκησε με σκορ 2-0 τη Μάλτα σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Σάλτσμπουργκ της Αυστρίας.

Παρά τις επτά αλλαγές σε σχέση με την αρχική ενδεκάδα στην ήττα από τη Γερμανία, η «γαλανόλευκη» μπήκε ορεξάτη στο ματς και με δύο τέρματα στα πρώτα 15 λεπτά «καθάρισε» την υπόθεση νίκη.

Το πρώτο γκολ ήρθε στο 7ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τάσου Μπακασέτα, έπειτα από ανατροπή του Παυλίδη από τον Αλ Τούμι. Οκτώ λεπτά αργότερα ήρθε το δεύτερο γκολ. Ο Μπακασέτας έκλεψε την μπάλα κοντά στην αντίπαλη περιοχή, έδωσε στον Μασούρα, εκείνος προώθησε τον Παυλίδη και εκείνος με τη σειρά του, έδωσε την ασίστ στον Τζόλη για να σκοράρει με ένα εξαιρετικό πλασέ που κατέληξε στο παραθυράκι της εστίας του τερματοφύλακα της Μάλτας.

Οι παίκτες του Νίκος Παπαδόπουλου πατούσαν αρκετά στην αντίπαλη περιοχή στο πρώτο μέρος, όμως δεν κατάφεραν να βρουν ένα τρίτο γκολ. Από την πλευρά της, η Μάλτα θα μπορούσε να σκοράρει στο 31', όμως ο Τζολάκης απέκρουσε τη μπάλα σε σουτ του Μπονγκ.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο ρυθμός έπεσε, όμως η Εθνική έχασε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει. Στο 50', ο Μπακασέτας βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ με το αριστερό, αλλά η μπάλα πήγε δίπλα από το δοκάρι του Αλ Τούμι. Στη συνέχεια, στο 69' ο Τζόλης έφτασε κοντά στο 0-3 καθώς, με ωραία ατομική ενέργεια πάτησε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πήγε λίγο πάνω από τα αντίπαλα δοκάρια.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο Λημνιός έκανε κάτι σαν σέντρα-σουτ αλλά ο αντίπαλος πορτιέρε ήταν σε επιφυλλακή και απέκρουσε σε κόρνερ την προσπάθεια.

Με το παιχνίδι να φτάνει προς το τέλος, ο Παπαδόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετά παιδιά και μεταξύ αυτών ήταν ο Ανδρέας Ντόι (στο 73' αντί του Ρέτσου), ο Χρήστος Μανδάς (στο 82' αντί του Τζολάκη) και ο Χάρης Τσιγγάρας (στο 82' αντί του Σάλιακα), οι οποίοι έκαναν το ντεμπούτο τους με την ανδρική ομάδα της Ελλάδας.

Το 2-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και η Εθνική Ελλάδας επιστρέφει στη βάση της έχοντας την καλή εμφάνιση κόντρα στη Γερμανία και τη νίκη απέναντι στη Μάλτα σε αυτά τα δύο φιλικά.

Το βλέμμα της Ελλάδας στρέφεται στο Nations League τον ερχόμενο Σεπτέμβρη όπου θα φιλοξενήσει τη Φινλανδία στην πρεμιέρα των ομίλων (07/09, στις 21:45) και στη συνέχεια θα ταξιδέψει στην Ιρλανδία (10/09, στις 21:45).

Μάλτα-Ελλάδα 0-2

Μάλτα (Μικέλε Μαρκολίνι): Αλ Τούμι, Σο, Ζ. Μούσκατ, Μποργκ (89' Ταμπόνε), Κορμπολάν, Γκιλαουμέ, Ν. Μούσκατ (89' Βέλα), Τέουμα, Καμενζουλί, Μπονγκ (72' Νουόκο), Ντεγκαμπριέλε (45' Ριντ).

Ελλάδα (Νίκος Παπαδόπουλος): Τζολάκης (81' Μανδάς), Σάλιακας (81΄Τσιγγάρας), Ρέτσος (73' Ντόη), Κουλιεράκης, Κυριακόπουλος, Κουρμπέλης, Μάνταλος (61' Κώτσιρας), Μπακασέτας, Μασούρας (61' Λημνιός), Τζόλης, Παυλίδης (61' Δουβίκας).