Λιόν-Ολυμπιακός 2-0: «Λύγισε» στη Γαλλία και ξεκίνησε με ήττα τις υποχρεώσεις του στο Europa League [βίντεο] - iefimerida.gr

Λιόν-Ολυμπιακός, Europa League
Λιόν-Ολυμπιακός, Europa League / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με σκορ 2-0 από τη Λιόν στη Γαλλία, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του League Phase του Europa League.

Με τριάδα στην άμυνα και τους Γιάρεμτσουκ, Ελ Κααμπί προωθημένους, ο Μεντιλίμπαρ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τη Λιόν με ένα 3-5-2.

Δείτε πώς μετέδωσε LIVE την αναμέτρηση το iefimerida.gr.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν καλά «διαβασμένοι» και άσκησαν πολύ μεγάλη πίεση στον Ολυμπιακό στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης. Στο διάστημα αυτό, οι παίκτες του Πιερ Σαζ πατούσαν πολύ εύκολα την περιοχή του Τζολάκη και επανακτούσαν συνεχώς την μπάλα, έχοντας την κατοχή σε ποσοστό μεγαλύτερο του 70%.

Πάντως, κλασική ευκαιρία δεν δημιούργησαν, ενώ έφτασαν κοντά στο γκολ στο 26, με τον Τζολάκη να πραγματοποιεί πολύ δύσκολη επέμβαση με το πόδι στην κλειστή γωνία, στο πανέξυπνο σουτ του Νουαμά.

Ακολούθησε ένα διάστημα που ο Ολυμπιακός ισορρόπησε και πλησίασε στο γκολ με ένα σουτ του Ροντινέι, το οποίο «έβγαλε» με εκπληκτικό τρόπο ο Περί στο 32΄.

Προς το τέλος του ημιχρόνου πίεσε ξανά η Λιόν και το 45λεπτο ολοκληρώθηκε με τους «ερυθρόλευκους» να είναι σίγουρα ευχαριστημένοι που μπήκαν στα αποδυτήρια χωρίς να έχουν δεχτεί γκολ.

Με την επανέναρξη του παιχνιδιού (48΄), ο Λακαζέτ με βολίδα έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Άμεση ήταν η απάντηση των κατόχων του Conference League με εξαιρετικό συνδυασμό Έσε, Τσικίνιο και γύρισμα στον Γιάρεμτσουκ, ο οποίος δεν μπόρεσε από πολύ κοντά να βρει δίχτυα. Ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού, ακριβώς στη συμπλήρωση 50 λεπτών.

Στο 64' η Λιόν απώλεσε κλασική ευκαιρία, με τον Τζολάκη να νικά τον Τολισό, όμως ένα λεπτό αργότερα ο Ραγιάν Σερκί βρέθηκε μέσα στην περιοχή και από πλάγια θέση έγραψε το 1-0. Δεύτερο γκολ για τον 21χρονο επιθετικό μέσα σε λίγες ημέρες αφότου ανανέωσε το συμβόλαιό του με την «Ολυμπίκ» έως το 2026.

Ο σκόρερ αντικαταστάθηκε αμέσως μετά από τον Μπενραχμά, ο οποίος άμεσα «κλείδωσε» τη νίκη για τους γηπεδούχους. Στο 71' από την ασίστ του Ζαχά (ντεμπούτο με τη Λιόν) ο Μπενραχμά πλάσαρε χαμηλά και διαμόρφωσε το 2-0.

Δευτερόλεπτα πριν, ο 17χρονος Μπάμπης Κωστούλας είχε προσπαθήσει να πετύχει το γκολ της χρονιάς με ανάποδο ψαλίδι, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πιο ψηλά από το τέρμα του Περί.