Λεβαδειακός-ΑΕΚ 0-2: Πέμπτη σερί νίκη στη Super League για την Ένωση με «ντοπιέτα» του Λιβάι Γκαρσία - iefimerida.gr

Οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν το γκολ του Λιβάι Γκαρσία κόντρα στον Λεβαδειακό / Φωτογραφία: Eurokinissi

Η ΑΕΚ πέρασε από την έδρα του Λεβαδειακού με σκορ 2-0, για την 9η αγωνιστική της Super League.

Η Ένωση έφτασε τις 5 σερί νίκες στο πρωτάθλημα, χάρη στα δύο γκολ (ντοπιέτα) του Λιβάι Γκαρσία. Ο επιθετικός από το Τρινιντάντ άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Ελίασον στο 50', ενώ είκοσι λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το 0-2 από την άσπρη βούλα, σε μια φάση που χρειάστηκε ο ρέφερι Χρήστος Βεργέτης να πάει ο ίδιος να την ελέγξει στο VAR.

Ανέβασε «στροφές» στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ, καλή διαχείριση του ματς από τους γηπεδούχους στο α' μέρος

Η αλλαγή ταχύτητας στο β΄ ημίχρονο ήταν ακριβώς ό,τι χρειαζόταν η ΑΕΚ για να πάρει ακόμα μία εκτός έδρας νίκη. Μέχρι τότε, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν μείνει μακριά από τα φετινά τους υψηλά στάνταρ και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν σοβαρές «καταστάσεις» για τον Μάρκοβιτς. Οι γηπεδούχοι του Βέλιτς έδειχναν να διαχειρίζονται πολύ καλά το ματς.

Όλα αυτά μέχρι το ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, όταν στο δημοτικό στάδιο της Λιβαδειάς εμφανίστηκε η… γνωστή ΑΕΚ που «έπνιξε» τον αντίπαλό της, ανεβάζοντας ψηλά τις γραμμές. Οι Βοιωτοί άρχισαν να αντιμετωπίζουν σοβαρότατο πρόβλημα στο build up, οι «κιτρινόμαυροι» ανακτούσαν συνεχώς την κατοχή και σε μία από αυτές τις φάσεις άνοιξαν το σκορ. Στο 50΄ μετά από κλέψιμο στη μεσαία γραμμή, έγινε υποδειγματική μετάβαση με πάσα στον Ελίασον και με την άψογη σέντρα του Σουηδού, ο Λιβάι Γκαρσία έγραψε με κεφαλιά το 1-0. Η ΑΕΚ είχε υπό τον απόλυτο έλεγχό της το παιχνίδι και το «τελείωσε» στο 70΄ με πέναλτι που κέρδισε ο Γκατσίνοβιτς από τον Χάμοντ. Ο Γκαρσία ευστόχησε από τη βούλα και έφτασε τα 5 γκολ στο πρωτάθλημα. Ο Λεβαδειακός είχε κάποιες καλές στιγμές για να ξαναμπεί στο ματς, όμως δεν τα κατάφερε κι έτσι το σκορ έμεινε αναλλοίωτο έως το τέλος.

Έτσι, η Ένωση πέρασε με ακόμα μία νίκη, την τέταρτη σερί στη Λιβαδειά, όπου έχει χτίσει εξαιρετική παράδοση καθώς σε αυτά τα τέσσερα ματς δεν έχει δεχτεί γκολ.

Λεβαδειακός - ΑΕΚ 0-2

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Λιάγκας, Παναγιώτου, Νίκας, Μεχία, Χάμοντ (81΄ Σκβάρκα), Μουτίνιο, Λούα Λούα (85΄ Γιαννιώτας), Τόρο (63΄ Πέτρε)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Σιντιμπέ, Σιμάνσκι, Ελίασον (79΄ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς, Πινέδα (72΄ Γιόνσον), Γκαρσία (90+2΄ Γαλανόπουλος), Αραούχο