La Liga: Πήρε φόρα… στο τέλος η Ρεάλ Μαδρίτης- Κέρδισε 3-0 στην Βαλένθια - iefimerida.gr

La Liga: Πήρε φόρα… στο τέλος η Ρεάλ Μαδρίτης- Κέρδισε 3-0 στην Βαλένθια

Ο Ασένσιο της Ρεάλ πανηγυρίζει
Πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 3-0, η Ρεάλ κέρδισε την Βαλένθια για την La Liga / Φωτογραφία: AP

Αν και τα χρειάστηκε, η Ρεάλ Μαδρίτηςξέσπασε στο τελυταίο 20λεπτο του αγώνα με την Βαλένθια και διατηρήθηκε στο -2 από την Μπαρτσελόνα, στην φετινή La Liga.

Η ομάδα της Μαδρίτης επικράτησε με 3-0, αλλά για να φτάσει στη νίκη, χρειάστηκαν 61’ λεπτά αγώνα. Τότε ήταν που ο Καρίμ Μπενζεμά κατάφερε να βρει δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για τους Μαδριλένους. Ο Ασένσιο στο 75’ και ο Μπενζεμά και πάλι στο 86’, έγραψαν το τελικό 3-0, με την Βαλένθια να ολοκληρώνει το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λι στο 89’ και πλέον να βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας, εκτός Ευρώπης.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Αλαβές πήρε τη νίκη με 2-0 επί της Σοσιεδάδ, που κλώτσησε την ευκαιρία να περάσει εκ νέου την Ατλέτικο Μαδρίτης στην μάχη για την 4η θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ. Τα γκολ για τους νικητές σημείωσαν οι Σάινθ (56’) και Αγγιρεγκαμπίρια (90’). Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής των Ζαλντούα (81’ για την Σοσιεδάδ) και Πίνια (89’ για την Αλαβές).

La Liga: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

• Λεβάντε-Σεβίλλη 1-1
  • Μπέτις-Γρανάδα 2-2
  • Χετάφε- Εσπανιόλ 0-0
  • Βιγιαρεάλ – Μαγιόρκα 1-0
  • Μπαρτσελόνα -Λεγκανιές 2-0
  • Εϊμπάρ-Μπιλμπάο 2-2
  • Βαγιαδολίδ-Θέλτα 0-0