Κύπελλο Ελλάδος ποδοσφαίρου: Ο Αστέρας Τρίπολης στους «16», 3-2 στην παράταση τον Πλατανιά - iefimerida.gr

Φάση από τον αγώνα Αστέρας Τρίπολης-Πλατανιάς
Φάση από τον αγώνα Αστέρας Τρίπολης-Πλατανιάς /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI

Πρόκριση-θρίλερ για τον Αστέρα Τρίπολης επί του Πλατανιά για το Κύπελλο Ελλάδος.

Μια ανάσα από το... κάζο έφτασε ο Αστέρας Τρίπολης, αλλά με πρωταγωνιστή τον Ινγκλέσιας που πέτυχε δύο γκολ στην παράταση, πήρε τη νίκη με 3-2 και πήρε τον πρόκριση κόντρα στον Πλατανιά στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι Κρητικοί ταξίδεψαν στην Αρκαδία με το 1-0 εις βάρος στους στην πλάτη από το πρώτο ματς. Στο 14ο λεπτό, όμως, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Λουκίνα να γράφει το 0-1 από την άσπρη βούλα. Στη συνέχεια το παιχνίδι δεν μας προσέφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις. Το καλό κομμάτι ήταν στην παράταση. Εκεί, ο Ιγκλέσιας ισοφάρισε σε 1-1 μετά από λάθος του αντίπαλου γκολκίπερ στο 91'. Στο 102' ο Πλατανιάς μπήκε ξανά στο παιχνίδι με τον Μιγκέλ να γράφει το 1-2. Ωστόσο, η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ. Στο 112' ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ του Αστέρα σε χέρι του Πουρζιτίδη και ο Ιγκλέσιας σημείωσε το 2-2. Και για να σφραγίσει την πρόκρισή της ομάδα της Αρκαδίας, ο Λουίς Φερνάντεθ με σουτ έξω από την πρόκριση διαμόρφωσε το τελικό 3-2 στο 120'.