Κύπελλο Ελλάδος: Πάρτι του Ολυμπιακού κόντρα στον Ατρόμητο, 4-1 με σόου Μαρσέλο - iefimerida.gr

Κύπελλο Ελλάδος: Πάρτι του Ολυμπιακού κόντρα στον Ατρόμητο, 4-1 με σόου Μαρσέλο

Τη νίκη με 4-1 πανηγύρισε ο Ολυμπιακός επί του Ατρόμητου, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος / Φωτογραφία: Intime-ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Με το ένα πόδι στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος βρίσκεται ο Ολυμπιακός, μετά την επικράτηση επί του Ατρομήτου με σκορ 4-1 στο Γεώργιος Καραϊσκάκης.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» να μην είχαν βρει τα πατήματά τους, στο πρώτο επίσημο ματς μετά τη διακοπή του Μουντιάλ, ωστόσο... πάτησαν το γκάζι στο β' μέρος και δεν άφησαν περιθώριο στους Περιστεριώτες να αντιδράσουν.

Πρωταγωνιστής στην επικράτηση των Πειραιωτών ήταν ο Μαρσέλο, ο οποίος σημείωσε τα δύο από τα τέσσερα τέρματα της ομάδας του (50' και 65'), ενώ τα άλλα γκολ της ομάδας του Μίτσελ πέτυχαν οι Μπιέλ (7') και Ελ Αραμπί (64'). Για τους Περιστεριώτες είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Κιάρτανσον στο 11ο λεπτό.

Κύπελλο Ελλάδος: Με οδηγό Μαρσέλο ο Ολυμπιακός πηγαίνει στους «8»

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο ματς και έχασε την πρώτη μεγάλη φάση μόλις στο 3ο λεπτό με τον Φορτούνη, ο οποίος «κουβάλησε» την μπάλα μέχρι τα όρια της περιοχής, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Γιαννιώτη.

Δύο λεπτό αργότερα ο Ατρόμητος έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με τον Ρομπάιγ. Ο Κεσχρίντα πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο Γάλλος εξτρέμ ανενόχλητος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα σε σχεδόν κενή εστία.

Ό,τι δεν έκαναν οι Περιστεριώτες, το κατάφεραν οι «ερυθρόλευκοι» στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μπιέλ κουβάλησε τη μπάλα μέχρι το ύψος της περιοχής και με ωραίο τελείωμα χαμηλά στην εστία νίκησε τον Γιαννιώτη.

Ο Ατρόμητος απάντησε άμεσα στο τέρμα του Ισπανού με τον Κιάρτανσον, ο οποίος στο 11' παρέλαβε τη σέντρα του Ρομπάιγ από στημένη φάση και ισοφάρισε γρήγορα σε 1-1 με όμορφη κεφαλιά.

Οι Περιστεριώτες έφτασαν κοντά στην ανατροπή στο 25'. Ο Κεσχρίντα μετά από αντεπίθεση προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με τον Τζολάκη να έχει γλιστρήσει, αλλά ο Εμβιλά απομάκρυνε στη γραμμή. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, με σπουδαία επέμβαση, κατάφερε να σταματήσει το τετ-α-τετ του Ρομπάιγ.

Οι Πειραιώτες έφτασαν κοντά στο να πάρουν ξανά το προβάδισμα, αλλά η κεφαλιά του Μπακαμπού μετά από γέμισμα του Φορτούνη πέρασε άουτ, ενώ στο 41' έχασαν εκ νέου ευκαιρία με κεφαλιά του Μπακαμπού, ο οποίος αστόχησε από τη μικρή περιοχή μετά από παράλληλη σέντρα του Βρουσάι.

Οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ που θα τους δώσει «κεφάλι» στο σκορ πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Αρχικά, ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ρομπάιγ έφυγε μόνος στην αντεπίθεση, όμως νικήθηκε από τον Τζολάκη, τον οποίο προσπάθησε να κρεμάσει και σε δεύτερο χρόνο, με τον Βρουσάι να απομακρύνει τη μπάλα η οποία κατευθυνόταν προς την εστία.

Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες πολιόρκησαν την εστία του Γιαννιώτη, αλλά οι προσπάθειές τους σταμάτησαν σε κορμιά αμυντικών.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι ήταν καταιγιστικοί και κατάφεραν να «κλειδώσουν» τη νίκη σχετικά από νωρίς στο β' μέρος. Ο Μαρσέλο άνοιξε λογαριασμό για τον Ολυμπιακό με πανέμορφο γκολ στο 50ό λεπτό της αναμέτρησης. Ο Βραζιλιάνος σούπερ σταρ πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή και με μαγικό τελείωμα την έστειλε εκεί όπου ο Γιαννιώτης δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα.

Λίγο αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Μπακαμπού, ωστόσο σηκώθηκε σημαία για οφσάιντ με τη φάση να ελέγχεται και από τον VAR.

Τέσσερα λεπτά ήταν αρκετά για τον Ελ Αραμπί να χριστεί σκόρερ. Ο Μαροκινός επιθετικός που πέρασε ως αλλαγή στο 60' στη θέση του Μπακαμπού, πήρε το ριμπάουντ μετά την προσπάθεια του Φορτούνη και στο 64' έκανε το 3-1 για τον Ολυμπιακό.

Σαν να μην έφτανε αυτό στον Ατρόμητο, ο Μαρσέλο, ένα λεπτό αργότερα με υπέροχο τελείωμα έκανε το 4-1 για τους Πειραιώτες, πετυχαίνοντας παράλληλα το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς, γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φιλάθλους στο γήπεδο του Φαλήρου.

Ο Γιαννιώτης στο 89' προέβη σε εντυπωσιακή επέμβαση, μετά από σουτ του Χάμες Ροντρίγκες χαμηλά στη δεξιά γωνία του. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα χωρίς να υπάρχει κάποια αλλαγή στο σκορ, το οποίο παρέμεινε στο 4-1 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι.

Ολυμπιακός - Ατρόμητος 4-1

Ολυμπιακός (Μίτσελ Γκονζάλεθ): Τζολάκης, Βρουσάι, Ρέτσος, Ντόη, Μαρσέλο (69' Ρέαμπτσιουκ), Εμβιλά, Κασάμι (60' Σαμασέκου), Αγκιμπού (46' Γκάρι Ροντρίγκες), Μπιελ, Φορτούνης (71' Χάμες Ροντρίγκες), Μακαμπού (60' Ελ Αραμπί)

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζησαΐας, Μαυρομμάτης, Ντε Μποκ, Γκονθάλεθ (76' Οικονομίδης), Κούεν, Φριτζόνσον, Ροτάριου (76' Τζοβάρας), Κιάρτανσον, Ρομπάιγ