Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση του Astera AKTOR στους «16» -Νίκησε στην παράταση την Καβάλα με 1-0 [βίντεο] - iefimerida.gr

Πρόκριση για τον Astera AKTOR στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας
Πρόκριση για τον Astera AKTOR στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας /Φωτογραφία: Intimenews

Στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο Asteras AKTOR, επικρατώντας στην παράταση της αξιόμαχης Καβάλας με 1-0.

Το «χρυσό» τέρμα για τους Αρκάδες πέτυχε ο Τζίμας, ο οποίος σκόραρε στο 115' κι έστειλε την ομάδα του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, όπου και θα αντιμετωπίσει τη Ζάκυνθο, με στόχο την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση για τον Astera Aktor, παρά την αντίσταση της μαχητικής Καβάλας

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν υποτονικοί στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης που διεξήχθη στο «Ανθή Καραγιάννη», με την Καβάλα να χάνει τρεις ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Η μεγαλύτερη όλων ήρθε στο 39', όταν ο Εμπούκε έβγαλε φάτσα με το τέρμα τον Παπαδόπουλο, ο οποίος πλάσαρε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Έχασαν πέναλτι οι βελτιωμένοι Αρκάδες -Λύτρωση με Τζίμα στην παράταση

Ο Asteras AKTOR παρουσιάστηκε βελτιωμένος στο δεύτερο 45λεπτο και θα μπορούσε να «καθαρίσει» την πρόκριση από την κανονική διάρκεια, όμως στο 62' ο Αστράς απέκρουσε το πέναλτι του Κρέσπι.

Στην παράταση, οι Αρκάδες έψαξαν το γκολ της πρόκρισης και το βρήκαν στο 115' με τον Τζήμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Καβάλα: Αστράς, Τσαμούρης, Ίτσιος, Πάσαγκιτς, Δαλιανόπουλος(46΄Κατσούρρι) , Αναστασόπουλος(60΄ Δημητριάδης), Μέτσε(96΄Λέλεκας), Γαβριηλίδης, Εμπούκα Ομπιόχα(60΄Μάντιτς), Γκέκας(72΄Κόμλιας), Παπαδόπουλος(86΄Κασέμι).

Asteras AKTOR: Τσιντώτας, Γκαρσία(86΄Μπιλέ), Τριανταφυλλόπουλος, Ντελί, Άλβαρεζ(98΄Χουχούμης), Τζανδάρης(56΄ Γκος), Μουνιόζ(98΄Ρέντζιτς), Κρέσπι Ρεγκίς(69΄Τζίμας), Παλάσιος(46΄ Μπαρτόλο), Καλτσάς, Μακέντα.