Κόπα Αμέρικα: Ο Εμιλιάνο Μαρτίνες έπιασε δύο πέναλτι και έστειλε την Αργεντινή στους «4» - iefimerida.gr

Ο Μαρτίνες πανηγυρίζει μια απόκρουση
Ο Μαρτίνες πανηγυρίζει μια απόκρουση πέναλτι / Φωτογραφία: ΑΠΕ

Ο Εμιλιάνο Μαρτίνες έγινε ξανά -μετά τον τελικό του Μουντιάλ 2022- ο «ήρωας» της εθνικής Αργεντινής. Ο «Ντίμπου» απέκρουσε δύο πέναλτι στη ψυχοφθόρα διαδικασία και «έστειλε» την «αλμπισελέστε» στον ημιτελικό του Κόπα Αμέρικα, που διεξάγεται στα γήπεδα των ΗΠΑ.

Η κανονική διάρκεια και η παράταση του προημιτελικού με τον Ισημερινό, δεν ανέδειξαν νικητή (1-1) και μοιραία, η πρόκριση κρίθηκε από την «άσπρη βούλα». Ο Λιονέλ Μέσι ανέλαβε την πρώτη εκτέλεση, επέλεξε το κτύπημα «α λα Πανένκα», αλλά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην συνέχεια «μίλησε» ο Μαρτίνες, ο οποίος με δύο αποκρούσεις «σφράγισε το εισιτήριο» της Αργεντινής (4-2) για τους «4» της κορυφαίας διοργάνωσης στην αμερικανική ήπειρο.

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές προηγήθηκαν στο 35ο λεπτό με τον Μαρτίνες, όμως οι παίκτες του Ισημερινού αντέδρασαν και ισοφάρισαν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ προηγουμένως (62') ο Βαλένσια έχασε πέναλτι.

Στην ημίωρη παράταση καμία ομάδα δεν «βρήκε δίχτυα» και ο Μαρτίνες με τις αποκρούσεις στα σουτ των Ανχελ Μένα και Αλαν Μίντα έδωσε την ευκιαιρία στον Νικολα Οταμέντι να σκοράρει και να διαμορφώσει το τελικό 4-2.

Οι Αργεντινοί θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό της ερχόμενης Τρίτης τον νικητή της συνάντησης Βενεζουέλα-Καναδάς, που θα γίνει τα ξημερώματα του Σαββάτου.