Κόπα Αμέρικα: Εύκολες νίκες για ΗΠΑ και Ουρουγουάη, κόντρα σε Βολιβία και Παναμά αντίστοιχα -Δείτε τα γκολ - iefimerida.gr

Φάση από το Ουρουγουάη-Παναμάς
Φάση από το Ουρουγουάη-Παναμάς / Φωτογραφία: ΑΡ

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα της Ουρουγουάης στο Κόπα Αμέρικα, καθώς επικράτησε με σκορ 1-0 της ομάδας του Παναμά.

Ο Αραούχο με σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου αφού η Ουρουγουάη δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Παναμά.

Στην επανάληψη ο Μαρσέλο Μπιέλσα έκανε διαχείριση του ματς και με γκολ των Νούνιες και Βίνια στο 85ο και 91ο λεπτό, αντίστοιχα, η Ουρουγουάη «καθάρισε» το πρώτο ματς στον θεσμό, με τον Μουρίγιο να μειώνει στο τελικό 3-1 στις καθυστερήσεις.

Δείτε βίντεο:

Εύκολη νίκη για τις ΗΠΑ, 2-0 τη Βολιβία

Από την πλευρά τους, οι ΗΠΑ με δύο γκολ σε 45' νίκησαν 2-0 τη Βολιβία, για να αρχίσουν όπως ήθελαν το -εντός έδρας- Copa America.

Μπροστά σε 80.000 κόσμου στο Τέξας η οικοδέσποινα προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με τον Κρίστιαν Πούλισικ, με δυνατό σουτ. Λίγο πριν από το σφύριγμα για το πρώτο ημίχρονο ο Μπαλόγκουν έγραψε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη το σκορ δεν άλλαξε και έτσι οι ΗΠΑ περιμένουν, πλέον, το μεγάλο ντέρμπι με την Ουρουγουάη.