Κηφισιά-ΑΕΚ 1-1: Μεγάλη «κιτρινόμαυρη» γκέλα στην Καισαριανή, έχασε πολλές ευκαιρίες και στο τέλος το πλήρωσε - iefimerida.gr

Μεγάλη γκέλα της ΑΕΚ με την Κηφισιά για τη 10η αγωνιστική της Super League
Μεγάλη γκέλα της ΑΕΚ με την Κηφισιά για τη 10η αγωνιστική της Super League / Φωτογραφία: Intime-ΒΗΧΟΣ ΝΙΚΟΣ

Μια ακόμη μεγάλη γκέλα στην τρέχουσα σεζόν της Super League έκανε η ΑΕΚ, η οποία έμεινε στο 1-1 με την Κηφισιά στο γήπεδο της Καισαριανής.

Μπορεί η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα να έχασε... ένα κάρο ευκαιρίες, δεν κατάφερε να «κλειδώσει» τη νίκη και στο τέλος το πλήρωσε. Αυτό το αποτέλεσμα έφερε την Ένωση στο -4 από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, εκεί όπου βρίσκεται ο Παναθηναϊκός με 25 βαθμούς.

Η Ένωση προηγήθηκε χάρη στο αυτογκόλ του Μόργκαν Σναϊντερλάν στο 58ο λεπτό, έπειτα από προσπάθεια του Σιντιμπέ, ενώ στο 85ο λεπτό βρήκε την ισοφάριση με τον Βαφέα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η μπάλα «κόλλησε» στην αντίπαλη περιοχή. Με αυτόν τον τρόπο έδωσε στην ομάδα του τον 8ο βαθμό στο πρωτάθλημα.

Ωστόσο, ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας των βορείων προαστίων και γενικότερα του αγώνα ήταν ο τερματοφύλακας Αναγνωστόπουλος, ο οποίος έκανε πολλές μεγάλες αποκρούσεις και μάλιστα σε φάσεις που το γκολ έμοιαζε σίγουρο. Ο 29χρονος πορτιέρε έκανε εμφάνιση καριέρας, την οποία σίγουρα θα θυμάται για πολύ καιρό.

Δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε προβάδισμα η ΑΕΚ παρά τα... δύο γκολ

Νωρίς μετά τη σέντρα και συγκεκριμένα στο 8ο λεπτό, η ΑΕΚ βρέθηκε κοντά στο γκολ. Για την ακρίβεια, το πέτυχε, αλλά ορθά δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Ο Ελίασον έπιασε σουτ εκτός περιοχής, ο Αναγνωστόπουλος έδιωξε, με τον Τσούμπερ να κάνει το γύρισμα και τον Πόνσε να γίνεται αποδέκτης και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο Ελβετός ήταν φανερά εκτεθειμένος.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ένωση είχε ευκαιρία να προηγηθεί, όταν μετά το τακουνάκι του Πόνσε, ο Σιντιμπέ εκτέλεσε, αλλά ο Γάλλος δεν έπιασε σωστά το σουτ και η μπάλα έφυγε άουτ.

Και στο 16' οι «κιτρινόμαυροι» δημιούργησαν μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ελίασον έκανε το γέμισμα από τα δεξιά εντός της περιοχής, με τον Πόνσε να προσπαθεί να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ βρήκε και πάλι δίχτυα, στο 29ο λεπτό, αυτήν τη φορά με τον Ελίασον, όταν του ύψωσε την μπάλα ο Γιόνσον. Ωστόσο, το γκολ πρώτα ακυρώθηκε για οφσάιντ από τον βοηθό, κάτι που επιβεβαίωσε εν συνεχεία και ο VAR.

Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν πιο απειλητικοί από την Κηφισιά και στο 42ο λεπτό η μπάλα από προβολή του Ελίασον μετά το γύρισμα του Πισάρο από τα δεξιά, κατέληξε άουτ.

Στο 45' ο Οζέγκοβιτς βγήκε τετ-α-τετ με τον Αθανασιάδη, αλλά ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι του. Ο διαιτητής έδειξε την κίτρινη κάρτα στον τερματοφύλακα της ΑΕΚ, ενώ στο 45+ 1' την κίτρινη αντίκρισε και ο Παρράς για φάουλ πάνω στον Πισάρο.

Η ΑΕΚ βρήκε το γκολ που έψαχνε, αλλά η Κηφισιά δεν της συγχώρησε μια μεγάλη αμυντική αδράνεια

Η ΑΕΚ έγινε ακόμη πιο κινητική μετά την επιστροφή στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, δεν έβρισκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 47' ο Ελίασον έκανε άλλη μια επικίνδυνη σέντρα, ωστόσο ο Βαφέας έδιωξε σε κόρνερ σε διεκδίκηση της κεφαλιάς με τον Πόνσε, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Αργεντινός επιθετικός της ΑΕΚ βρήκε με υπέροχη πάσα τον Σουηδό εξτρέμ και εκείνος συνέκλινε από τα δεξιά, πλασάροντας λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αναγνωστόπουλου.

Στο 58ο λεπτό η ΑΕΚ βρήκε -επιτέλους- το γκολ που έψαχνε. Ωστόσο, αυτό δεν ήρθε από πόδια δικού της παίκτη. Ο Σιντιμπέ, μετά την πάσα του Πισάρο κέρδισε τις κόντρες, έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Σνάιντερλαν και κατέληξε στα δίχτυα.

Σε τρεις αλλαγές προχώρησε ο Ματίας Αλμέιδα στο 62ο λεπτό, με τον Γκαρσία Λιβάι να επιστρέφει μετά από 40 ημέρες στη θέση του Πόνσε, τον Άμραμπατ να αντικαθιστά τον Πισάρο, και τον Πινέδα να μπαίνει στη θέση του Γιόνσον.

Στο 66ο λεπτό η ΑΕΚ είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Αναγνωστόπουλο να… σώζει την τελευταία στιγμή την ομάδα του από ένα δεύτερο γκολ, όταν πρώτα έχασε την μπάλα ψηλά στο αέρα από σέντρα του Ελίασον, αυτή κατέληξε στα πόδια του Λιβάι Γκαρσία που σούταρε δυνατά από κοντά, ωστόσο η μπάλα βρήκε στο πόδι του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στο 83' ο Αλμέιδα ΑΕΚ έριξε τους Μάνταλο και Πήλιο, αντί των Κάλενς και Τσούμπερ αντίστοιχα. Η απώλεια του Περουβιανού στόπερ από την άμυνα έμελλε να στοιχίσει στην ΑΕΚ, καθώς στο 85ο λεπτό, η Κηφισιά «πλήρωσε» την αντίπαλό της για τις τόσες χαμένες ευκαιρίες.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Πήλιο, ο Σιντιμπέ δεν κατάφερε να διώξει όπως πρέπει και μέσα στον συνωστισμό μπροστά στην εστία του Αθανασιάδη, ο Βαφέας από ευνοϊκή θέση έκανε «τσαφ», όμως αυτό αρκούσε για να γίνει το 1-1.

Στο 89' η ΑΕΚ βρήκε δίχτυα με τον Άμραμπατ, αλλά αυτός ήταν εκτεθειμένος σύμφωνα με τον βοηθό. Η Ένωση διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στον Λιβάι Γκαρσία από τον Λαντρ νωρίτερα στη φάση, ωστόσο ο διαιτητής Τσαγκαράκης δεν έδειξε κάτι.

Η ΑΕΚ προσπάθησε για τη νίκη και έχασε μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία, όταν στο 90+2' ο Γαλανόπουλος έπιασε ένα δυνατό σουτ, το οποίο ωστόσο απέκρουσε ο Αναγνωστόπουλος.

Κηφισιά - ΑΕΚ 1-1

Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Γκόμπελιτς (90' Πέιος), Λόικ, Βαφέας, Σναϊντερλάν, Ιπαλίμπο, Πρίτσας (73' Τεττέη), Αντερέγκεν (90' Αντούνες), Παρράς (83' Αγμπενιένου), Οζέγκοβιτς (73' Μπιφούμα)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Κάλενς (83' Μάνταλος), Μήτογλου, Μοχαμάντι, Γιόνσον (62' Γιόνσον), Γαλανόπουλος, Πισάρο (62' Άμραμπατ), Ελίασον, Πόνσε (62' Γκαρσία Λιβάι), Τσούμπερ (83' Πήλιος)