Χαρτς-ΠΑΟΚ 1-2: Ο «δικέφαλος»... πέταξε προς τους ομίλους του Conference League - iefimerida.gr

Χαρτς-ΠΑΟΚ 1-2: Ο «δικέφαλος»... πέταξε προς τους ομίλους του Conference League

Με νίκη από τη Σκωτία επί της Χαρτς έφυγε ο ΠΑΟΚ, που βρίσκεται κοντά στους ομίλους του Conference League / Φωτογραφία: Intime-ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Μια... ανάσα από τους ομίλους του Conference League βρίσκεται ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 2-1 της Χαρτς, στη Σκωτία, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά δεν πτοήθηκε από το γεγονός ότι βρέθηκε πολύ νωρίς στο παιχνίδι πίσω στο σκορ με πέναλτι (9'), ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο σχεδόν άμεσα (12') και χάρη στον μεγάλο του πρωταγωνιστή στα ευρωπαϊκά πλέι οφ αυτής της σεζόν, τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς (75'), φεύγει με τη νίκη από το Εδιμβούργο.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης και στη ρεβάνς της Τούμπας την επόμενη Πέμπτη (31/8) καλείται να το κεφαλαιοποιήσει.

Πλέι οφ Conference League: Ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε και το σκορ και... τους κακούς οιωνούς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τους Θεσσαλονικείς. Ο διαιτητής Τρεϊμάνις χρειάστηκε να πάει στο VAR μόλις στο 6ο λεπτό, με τον Σβαμπ να ανατρέπει τον Βάργκας που έκλεψε την μπάλα από τον Σοάρες. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο αρχηγός Σάνκλαντ για το 1-0 μόλις στο 9ο λεπτό.

Προτού κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων, ο Λετονός ρέφερι έδειξε για δεύτερη φορά την άσπρη βούλα, αυτήν τη φορά για τον ΠΑΟΚ, έπειτα από ανατροπή του Ζίβκοβιτς από τον Κίνγκσλεϊ. Ο έτερος αρχηγός, Σβαμπ, δεν λάθεψε και έκανε το 1-1 μόλις στο 12'.

Μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα, ο ρυθμός έπεσε και οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή τους, χωρίς όμως να απειλήσουν ιδιαίτερα πλην ενός άστοχου διαγώνιου πλασέ του Σοάρες στο 27'.

Οι Σκωτσέζοι ήταν πολύ πιο επικίνδυνοι στις πλαγιοκοπήσεις. Στο 31' ο Σάνκλαντ με κεφαλιά ανάγκασε σε εντυπωσιακή ενστικτώδη επέμβαση τον Κοτάρσκι και τον Σοάρες να βάζει σωτηρία κόντρα στον Μπόις στην εξέλιξη της φάσης.

Ένταση και νεύρα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Κίνγκσλεϊ να αστοχεί στο 48' από την κακή απομάκρυνση του Κωνσταντέλια και τον Ζίβκοβιτς να αναγκάζει σε επέμβαση σε δύο χρόνους τον Κλαρκ 2 λεπτά αργότερα. Η επέμβαση του τερματοφύλακα της Χαρτς με το πόδι στο 55' ήταν σαφώς πιο δύσκολη στο σουτ του Τάισον έπειτα από φάση διαρκείας.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε δεύτερο γκολ στο 67', ωστόσο έπειτα από παρέμβαση του VAR το τέρμα του Σάνκλαντ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Εν τέλει στο 75' και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, με ένα τρομερό σουτ με το αριστερό ο Ζίβκοβιτς νίκησε για δεύτερη φορά τον Κλαρκ για το 1-2. Αυτό ήταν το 5ο γκολ του Σέρβου εξτρέμ στα 3 τελευταία ματς. Μάλιστα, 3 λεπτά αργότερα, ο ίδιος θα μπορούσε να σημειώσει και άλλο τέρμα, αλλά ο Κλαρκ απέκρουσε εντυπωσιακά με το ένα χέρι.

Χαρτς - ΠΑΟΚ 1-2

Χαρτς (Φράνκι ΜακΑβόι): Κλαρκ, Ατκινσον (90' Οφιά), Κεντ, Ρόουλς, Κίνγκσλεϊ, Βάργκας (90' Όντα), Ντέιβιντ, ΜακΚέι (65' Λάουρι), Κοχρέιν (87' Σίμπικ), Σάνκλαντ, Μπόις (87' Ταγκάβα)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (70' Μουργκ), Τάισον (78' Νάρεϊ), Τόμας (88' Τζίμας)