Χάντμπολ-Σούπερ Καπ: Στα... χέρια του Ολυμπιακού και πάλι ο πρώτος τίτλος της χρονιάς, νίκησε τον ΠΑΟΚ 32-25 - iefimerida.gr

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Σούπερ Καπ στο Χάντμπολ
Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Σούπερ Καπ στο Χάντμπολ / Φωτογραφία: Eurokinissi

Για τρίτη διαδοχική χρονιά, ο πρώτος τίτλος της σεζόν στο χάντμπολ κατέληξε στα χέρια του Ολυμπιακού.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 32-25 του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Ηλιούπολης και «σήκωσαν» και το φετινό Σούπερ Καπ στο χάντμπολ.

Η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς πήρε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά (6-2, στο 7΄), ενώ οι Θεσσαλονικείς παρέμειναν στο… κυνήγι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (16-13).

Ένα ξέσπασμα του Ολυμπιακού βοήθησε τους «ερυθρόλευκους» να αποκτήσουν και πάλι… μαξιλαράκι ασφαλείας (23-19, στο 44΄), ενώ στο 50΄ η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +6 (26-20), με τους Πειραιώτες να μπαίνουν πρόωρα σε τροχιά νίκης.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Νίκος Πασσιάς με 6 γκολ, ενώ από τον ΠΑΟΚ, ξεχώρισαν οι Γρηγόρης Ιωάννου, Τάσος Τσαμπουρίδης, Δημήτρης Τριανταφυλλίδης και Χρήστος Τσιγαρίδας, οι οποίοι σημείωσαν από 4 γκολ.