Φούλαμ - Λίβερπουλ 2-2: Πρεμιέρα με γκέλα για τους «Ρεντς» -Ήρωας ο Μίτροβιτς για τους γηπεδούχους με δύο γκολ - iefimerida.gr

Φούλαμ - Λίβερπουλ 2-2
Φούλαμ - Λίβερπουλ 2-2 / Φωτογραφία: AP

Με ισοπαλία ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις του στην Premier League, Φούλαμ και Λίβερπουλ (2-2).

Μεγάλος πρωταγωνιστής των «κότατζερς» του Μάρκο Σίλβα, ο πρώτος σκόρερ της περσινής Championship (με 43 γκολ) Αλεκσάντερ Μίτροβιτς που σημείωσε και τα δύο τέρματα των γηπεδούχων, με τη Λίβερπουλ να «απαντάει» δύο φορές, πρώτα με το μεγάλο καλοκαιρινό της απόκτημα, Ντάρβιν Νούνιες κι ακολούθως με τον Μοχάμεντ Σαλάχ.

Η Φούλαμ προηγήθηκε με τον Μίτροβιτς και «σόκαρε» τη Λίβερπουλ

Η Φούλαμ πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό. Περιόρισε εξαιρετικά τον Σαλάχ στο πρώτο μέρος και στο 32' άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Μίτροβιτς έπειτα από σέντρα του Τετέ. Η Λίβερπουλ προσπάθησε να «απαντήσει» άμεσα, όμως ο Ντίας «σημάδεψε» το αριστερό δοκάρι στο 38'.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η είσοδος του Νούνιες και το ανέβασμα του Σαλάχ δημιούργησαν ένα «εκρηκτικό» μείγμα για τη Λίβερπουλ η οποία (αφού… γλίτωσε το 2-0 στο δοκάρι του Κεμπάνο στο 54') άρχισε να στριμώχνει τους γηπεδούχους.

Σκόραρε ξανά ο Νούνιες

Ο Νούνιες με εντυπωσιακό τακουνάκι ισοφάρισε στο 64' σε 1-1 για να ακολουθήσει ένας καταιγισμός χαμένων ευκαιριών από τους «reds» που δεν μπόρεσαν να πάρουν προβάδισμα σε τρεις περιπτώσεις.

Στο 71' ο Μίτροβιτς κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του απ' τον Φαν Ντάικ κι ένα λεπτό μετά έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Φούλαμ, για να ακολουθήσει στο 81' η νέα ισοφάριση της Λίβερπουλ μετά από κοντινό πλασέ του Σαλάχ, ο οποίος σκόραρε για 6η σερί πρεμιέρα πρωταθλήματος.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χέντερσον είχε φανταστικό σουτ στην κίνηση στο οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας μοναδική ευκαιρία να χαρίσει το «τρίποντο» στη Λίβερπουλ.