Φιλικά: Ο Εμπαπέ «χόρεψε» το Λουξεμβούργο και η Γαλλία νίκησε 3-0, πέταγε «φωτιές» η νεανική Ισπανία - iefimerida.gr

Ο Κιλιάν Εμπαπέ με τη φανέλα της Γαλλίας
Ο Κιλιάν Εμπαπέ με τη φανέλα της Γαλλίας / Φωτογραφία AP

Δώδεκα ημέρες πριν το πρώτο ματς που θα δώσει στον 4ο όμιλο του Euro 2024 με την Αυστρία (17/6), η Γαλλία έκανε μία δυνατή προπόνηση στο Σταντ Σεντ-Συμφοριέν της Μετς και με τα γκολ των Κόλο Μουανί, Ζονατάν Κλος και Κιλιάν Μπαπέ επικράτησε 3-0 του Λουξεμβούργου, ενώ νωρίτερα το Βέλγιο είχε εύκολο έργο απέναντι στο Μαυροβούνιο (2-0).

Λίγα 24ωρα μετά την ανακοίνωση της μεταγραφής του στη Ρεάλ Μαδρίτης ο Κιλιάν Μπαπέ ήταν βασικός σε όλο το παιχνίδι κι από δικές του ασίστ, ο πρώην συμπαίκτης του στην Παρί Σεν Ζερμέν και ο αμυντικός της Μαρσέιγ κατάφεραν να σκοράρουν. Πέτε λεπτά πριν το τέλος το νέο μεγάλο «αστέρι» των «μερένχες» σφράγισε με γκολ την αποψινή του μεγάλη εμφάνιση δείχνοντας ότι θα είναι ηγέτης της ομάδας του Ντιντιέ Ντεσάν και στα γήπεδα της Γερμανίας.

Το γκολ του Κέβιν Ντε Μπρόινε λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους, στην 100ή του συμμετοχή με την φανέλα της Εθνικής ομάδας, και του Λεάντρο Τροσάρ με πέναλτι στις καθυστερήσεις χάρισαν τη φιλική νίκη στο Βέλγιο με 2-0 επί του Μαυροβουνίου στις Βρυξέλλες λίγες ημέρες πριν τη σέντρα στο Euro 2024, όπου οι «κόκκινοι διάβολοι» θα κάνουν πρεμιέρα απέναντι στη Σλοβακία στις 17 Ιουνίου στο πλαίσιο του 5ου ομίλου.

Νωρίτερα, με βασικό για 86 λεπτά τον Νίκλας Ελίασον η Σουηδία ηττήθηκε 2-1 από τη Δανία σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Πάρκεν Στάντιον της Κοπεγχάγης. Οι Δανοί, που προετοιμάζονται για τη συμμετοχή τους στην τελική φάση του Euro 2024 (πρεμιέρα στις 16/6 με την Σλοβενία στο 3ο γκρουπ) πέτυχαν από ένα γκολ στο ξεκίνημα και στο φινάλε του αγώνα, ενώ οι Σουηδοί είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Ίσακ στο 9ο λεπτό.

Ο Ελίασον βρέθηκε στο αρχικό σχήμα των φιλοξενούμενων και για 86 λεπτά ήταν αρκετά θετικός στις προσπάθειές του.

Με τον Μικέλ Ογιαρθάμπαλ να μπαίνει αλλαγή στο ημίχρονο και να σημειώνει χατ-τρικ μέσα σε 20 λεπτά, η νεανική Ισπανία του Λουίς ντε λα Φουέντε, πετούσε «φωτιές» στο προτελευταίο φιλικό της πριν απ' το Euro 2024 και την πρεμιέρα της στις 15 Ιουνίου με την Κροατία, συντρίβοντας την Ανδόρα με 5-0 στο «Estadio Nuevo Vivero» του Μπανταχόθ.

Οι «ρόχας» πήραν προβάδισμα στο 24' με τον Πέρεθ, όμως στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με τρία γκολ του Ογιαρθάμπαλ (53', 66', 73') που πήρε την μπάλα του αγώνα στο… σπίτι του κι άλλο ένα απ' τον Φεράν Τόρες (81') διαμόρφωσαν το τελικό 5-0.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των σημερινών φιλικών αναμετρήσεων

Σλοβακία - Αγιος Μαρίνος 4-0 (8' Ρίγκο, 10' Σούσλοφ, 36' Χαράσλιν, 58' Στρέλετς)

Δανία - Σουηδία 2-1 (2' Χόιμπιεργκ, 86' Έρικσεν - 9' Ίσακ)

Νορβηγία - Κόσοβο 3-0 (15',70',75' Χάαλαντ)

Βέλγιο - Μαυροβούνιο 2-0 (44' Ντε Μπρόινε, 90'+3 πέν. Τροσάρ)

Γαλλία - Λουξεμβούργο 3-0 (43' Κόλο Μουανί, 70' Κλος, 85' Μπαπέ)

Ισπανία - Ανδόρα 5-0 (24' Πέρεθ, 53', 66', 73' Ογιαρθάμπαλ, 81' Τόρες)