Europa League: Με το ενάμισι πόδι στα προημιτελικά η Ρόμα -Νίκες ασφαλείας για Τότεναμ, Γρανάδα - iefimerida.gr

Οι παίκτες της Ρόμα πανηγυρίζουν
Φωτογραφία: AP

Με το ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση του Europa League βρίσκεται η Ρόμα μετά την άνετη νίκη της με 3-0 επί της Σαχτάρ.

Οι Ρωμαίοι έκαναν αποφασιστικό βήμα πρόκρισης απέναντι στους Ουκρανούς, χάρη σε ένα 4λεπτο ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο.

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης έκανε και η Τότεναμ που επικράτησε με 2-0 χάρη σε δύο τέρματα του Χάρι Κέιν, ενώ με το ίδιο σκορ η Γρανάδα (2-0) απέκτησε το πάνω χέρι απέναντι στην Μόλντε.

Τα αποτελέσματα στην φάση των «16» του Europa League

• Άγιαξ - Γιουνγκ Μπόις 3-0 (62' Κλάασεν, 82' Τάντιτς, 90+2' Μπρόμπεϊ)
  • Ντιναμό Κιέβου - Βιγιαρεάλ 0-2 (30' Τόρες, 52' Αλμπιόλ)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μίλαν 1-1 (50' Ντιαλό / 90+2' Κιάερ)
  • Σλάβια Πράγας – Ρέιντζερς 1-1 (7' Στάντσιου / 36' Χελάντερ)
  • Ολυμπιακός – Αρσεναλ 1-3 (58’ Ελ Αραμπί – 34’ Οντεγκαρντ, 79’ Γκάμπριελ, 85’ Ελνενί)
  • Γρανάδα – Μόλντε 2-0 (26’ Μολίνα, 76’ Σολδάδο)
  • Τότεναμ – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-0 (25’, 70’ Κέιν)
  • Ρόμα – Σαχτάρ 3-0 (23’ Πελεγκρίνι, 73’ Ελ Σαράουι, 77’ Μαντσίνι)