Europa League: «Ματσάρα» χωρίς νικητή στο Άμστερνταμ, ευνοήθηκε η ΑΕΚ -Με ανατροπή τη νίκη η Γουέστ Χαμ - iefimerida.gr

Άγιαξ-Μαρσέιγ, Europa League
Άγιαξ-Μαρσέιγ, Europa League / Φωτογραφία: AP

Απίθανο ματς έγινε στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» του Αμστερνταμ, στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League.

Ο Άγιαξ προηγήθηκε με 2-0 και 3-2, αλλά η Μαρσέιγ κατάφερε να βρει τις «απαντήσεις» και να φύγει με το 3-3 από την ολλανδική πρωτεύουσα, στο άλλο παιχνίδι του 2ου γκρουπ της της διοργάνωσης στο οποίο συμμετέχει και η ΑΕΚ, η οποία πέρασε με την τεράστια νίκη (2-3) από την έδρα της Μπράιτον.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους Μασσαλούς, καθώς προηγήθηκαν με 2-0 στο 20', ωστόσο η γαλλική ομάδα κατάφερε να «επιστρέψει» μέσα 15 λεπτά (23', 38') και να ισοφαρίσει πριν κλείσει το πρώτο μέρος. Και πάλι ο «Αίαντας» ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα στο 52' με τον Τέιλορ, αλλά η Μαρσέιγ είχε την «απάντηση» με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Ομπαμεγιάνγκ στο 77'.

Την ώρα που ο Ολυμπιακός γνώριζε την ήττα με 2-3 από την Φράιμπουργκ στο Καραϊσκάκη, στο Λονδίνο, στο άλλο ματς του 1ου Ομίλου, η Γουέστ Χαμ έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπάτσκα Τόπολα και με το τελικό 3-1 έκανε ιδανικό ξεκίνημα στους ομίλους του Europa League.

Με τον Γιάννη Παπανικολάου στο αρχικό της σχήμα, η Ρακόβ άντεξε ένα ημίχρονο στο Μπέργκαμο απέναντι στην Αταλάντα. Ωστόσο, σε λιγότερο από 20 λεπτά στο δεύτερο μέρος η ιταλική ομάδα πέτυχε δύο γκολ και με το τελικό 2-0 έκανε «ποδαρικό» με τρίποντο στον 4ο Όμιλο.

Στο άλλο παιχνίδι του γκρουπ, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας έσπασε μια κάκιστη παράδοση που έχει στην Αυστρία, όπου είχε 4 ήττες και 2 ισοπαλίες στις προηγούμενες 6 επισκέψεις της. Ωστόσο, με ψυχωμένη ανατροπή επί της Στουρμ Γκρατς έφυγε με το «διπλό» (1-2).

Ο Άρης Λεμεσού προηγήθηκε στην Πράγα, αλλά η Σπάρτα «απάντησε» με τρία γκολ και με 3-2 πήρε τη νίκη και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στο 3ο γκρουπ του Europa League. Στον ίδιο όμιλο, η Ρέιντζερς επικράτησε με 1-0 της Μπέτις, χάρη σε τέρμα του Σίμα στο 68'.

Europa League: Τα φαβορί επιβεβαίωσαν τον τίτλο τους στο... πρώτο πιάτο της βραδιάς

Τα φαβορί, εύκολα ή, δύσκολα, πήραν τα αποτελέσματα που ήθελαν στο... πρώτο πιάτο της πρεμιέρας των ομίλων του Europa League.

Η Λίβερπουλ... πάτησε γκάζι στο δεύτερο μέρος και με ανατροπή νίκησε με 3-1 εκτός έδρας την Λίντσερ και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στον 5ο Όμιλο.

Με βασικό τον Κώστα Τσιμίκα οι «κόκκινοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 14' από το γκολ του Φλέκερ, ωστόσο μέσα σε 7 λεπτά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έφεραν τα πάνω-κάτω με το πέναλτι του Νούνιες και το γκολ του Ντίας, στο 63'. Από την ασίστ του Ουρουγουανού στο 88' ο Σαλάχ «σφράγισε» το τρίποντο για τους Άγγλους, που είναι ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.

Για τον ίδιο όμιλο, η Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ και η Τουλούζ αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους από το σημείο του πέναλτι, αλλά στο 69' οι Βέλγοι έφεραν το ματς στα ίσια.

Κανένα πρόβλημα δεν είχε η Ρεν απέναντι στη Μακάμπι Χάιφα (πρώτη συνάντηση στην ιστορία των δύο συλλόγων), στο άλλο ματς του 6ου Ομίλου, στον οποίο συμμετέχει και ο Παναθηναϊκός, που νίκησε με 2-0 τη Βιγιαρεάλ στο ΟΑΚΑ.

Η γαλλική ομάδα με δύο γκολ στα πρώτα 31 λεπτά από τους Μπλα και Τρουφέρ επικράτησε άνετα με 3-0 της προσεχούς αντιπάλου των «πρασίνων» για τη 2η αγωνιστική. Η ομάδα της Βρετάνης με τη νίκη της συμπλήρωσε 11 ευρωπαϊκά ματς χωρίς ήττα, έχοντας 5 τρίποντα και 6 ισοπαλίες, ενώ για τους Ισραηλινούς ήταν η 11η ήττα στα τελευταία 16 εκτός έδρας ευρωπαϊκά τους παιχνίδια.

Η Ρόμα δυσκολεύτηκε στο Τιρασπόλ, αλλά τελικά με το γκολ του Λουκάκου στο 65' κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από την έδρα της Σερίφ με 2-1. Οι Μολδαβοί, με τον Αποστολάκη να μπαίνει αλλαγή στο 88', προέρχονταν από αήττητο εντός έδρας σερί 15 αγώνων (13-2-0), ενώ ήταν η 3η σερί ήττα που γνώρισαν από ιταλική ομάδα, μετά από εκείνες κόντρα στην Ίντερ.

Στο ίδιο γκρουπ, το 7ο, η Σλάβια Πράγας πέρασε με 2-0 από την έδρα της Σερβέτ, καθώς πέτυχε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Το αήττητο που έχει στη «Μπάι Αρίνα» στο Europa League διατήρησε η Μπάγερ Λεβερκούζεν με την άνετη επικράτησή της επί της Χάκεν με 4-0. Ήταν η 13η νίκη επί συνόλου 16 αγώνων που έδωσαν μέχρι τώρα στην έδρα τους οι «ασπιρίνες» στη διοργάνωση.

Στο πλαίσιο του 8ο Ομίλου, η Καραμπάχ νίκησε με 1-0 στο Αζερμπαϊτζάν τη Μόλντε, χάρη σε γκολ στο 56ο λεπτό του Λεάντρο Αντράντε.

Europa League: Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής των ομίλων

1ος Όμιλος

Γουέστ Χαμ (Αγγλία) - Μπάτσκα Τόπολα (Σερβία) 3-1

• (66' αυτογκόλ Πέτροβιτς, 70' Κούντους, 82' Σούτσεκ - 48' Στάνιτς)

Ολυμπιακός (Ελλάδα) - Φράιμπουργκ (Γερμανία) 2-3

• (40', 75' Ελ Κααμπί - 9' Σάλαϊ, 45+6' πέναλτι Γκρίφο, 86' Φίλιπ)

2ος Όμιλος

Άγιαξ (Ολλανδία) - Μαρσέιγ (Γαλλία) 3-3

• (9' Φορμπς, 20' Μπεργκχούις, 52' Τέιλορ - 23' Κλος, 38',77' Ομπαμεγιάνγκ)

Μπράιτον (Αγγλία) - ΑΕΚ (Ελλάδα) 2-3

• (30' πέναλτι, 67' πέναλτι Ζοάο Πέδρο - 11' Σιντιμπέ, 40' Γκατσίνοβιτς, 84' Πόνσε)