Europa League: «Λύγισε» στις καθυστερήσεις (1-0) η Ομόνοια στο Μάντσεστερ -Πρώτη με 4x4 η Φράιμπουργκ [βίντεο] - iefimerida.gr

Στις καθυστερήσεις νίκησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την Ομόνοια για την 4η αγωνιστική του Europa League / Φωτογραφία: AP Photo-Dave Thompson

Η Ομόνοια υπέκυψε στο 93' στο «Ολντ Τράφορντ» και ηττήθηκε 1-0 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Europa League.

Το παιχνίδι στο Μάντσεστερ ήταν από τα πιο συναρπαστικά της 4ης «στροφής» των ομίλων του Europa League, μαζί φυσικά με αυτά του 6ου Ομίλου που έληξαν 2-2 (Λάτσιο - Στουρμ Γκρατς και Φέγενορντ - Μίντιλαντ), για να συνεχίσει η ισορροπία «τρόμου», καθώς και οι τέσσερις ομάδες έχουν από 5 βαθμούς.

Αντίθετα, «πάρτι» έκανε η Αϊντχόφεν, η οποία επικράτησε με 5-0 της Ζυρίχης (δεύτερη πεντάρα μέσα σε επτά ημέρες μετά το 1-5 της Ελβετίας), όπως και η Τραμπζονσπόρ επί της Μονακό με το 4-0. Στο παιχνίδι αυτό σημειώθηκε το απίθανο αυτογκόλ, που άνοιξε το σκορ για την ομάδα των Μπακασέτα και Σιώπη.

Νωρίτερα, στα ματς των 19:45 στα οποία ο Ολυμπιακός πήρε τον πρώτο του βαθμό στους ομίλους, χάρη στο 0-0 του Αζερμπαϊτζάν κόντρα στην Καραμπάγκ, η Φράιμπουργκ συνέχισε την απόλυτη πορεία της. Με νίκη 0-4 στην έδρα της Ναντ έκανε το 4x4 και εξασφάλισε τη συνέχεια στη διοργάνωση και με την έλευση του 2023.

Europa League: Ο ΜακΤόμινεϊ έκαμψε τις αντιστάσεις της Ομόνοιας στο «Ολντ Τράφορντ»

Στο παιχνίδι του Μάντσεστερ, ο ΜακΤόμινεϊ σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, για να πάρει λίγη από τη δόξα του απόλυτου «ήρωα» του ματς, που ήταν ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας της κυπριακής ομάδας, Φράνσις Ουζόχο.

Ο 24χρονος Νιγηριανός της Ομόνοιας είχε παίξει μόνο σε δύο ματς στην τρέχουσα σεζόν, όμως επιστρατεύτηκε για το παιχνίδι κόντρα στη Γιουνάιτεντ και πραγματοποίησε 11 (!) επεμβάσεις στις 32 (!) τελικές προσπάθειες που πραγματοποίησαν ο Ρονάλντο, ο Ράσφορντ, ο Φερνάντες, ο Άντονι, ο Σάντσο και οι υπόλοιποι σούπερ σταρ της αγγλικής ομάδας.

Καταπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε η Τραμπζονσπόρ που διέλυσε 4-0 τη Μονακό. Προηγήθηκε με απίστευτο αυτογκόλ του Μαλάνγκ Σαρ (κόντρα σε πάσα του τερματοφύλακα), ενώ το δεύτερο τέρμα πέτυχε ο Βίκτορ Ούγκο με κεφαλιά από κόρνερ του Τάσου Μπακασέτα, ο οποίος έφτιαξε και το τέταρτο γκολ με εξαιρετική μπαλιά στον Τρεζεγκέ.

Ο Μανώλης Σιώπης μπήκε ως αλλαγή στο 58' στη θέση του Χάμσικ. Έτσι, η τουρκική ομάδα απέκτησε προβάδισμα στον 8ο όμιλο, όπου όλα όμως παραμένουν ανοιχτά, με τη Φερεντβάρος να βρίσκεται στην κορυφή μετά τη νίκη της επί του Ερυθρού Αστέρα.

Στον 6ο Όμιλο συνεχίστηκε για μια ακόμη αγωνιστική η τετραπλή ισοβαθμία μετά το Λάτσιο-Στουρμ Γκρατς 2-2 στη Ρώμη και το Φέγενορντ - Μίντιλαντ 2-2 στο Ρότερνταμ περίπου δύο ώρες νωρίτερα. Οι «λατσιάλι» προηγήθηκαν με πέναλτι του Ιμόμπιλε στο 45', αλλά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου… πρόλαβαν να χάσουν τον Λατσάρι που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για διαπληκτισμό με τον Πρας της Στουρμ. Με δυο γκολ του Μπέβινγκ οι Αυστριακοί πήραν την ισοπαλία, παρότι ενδιάμεσα ο Πέδρο είχε δώσει ξανά προβάδισμα στην ιταλική ομάδα.

Άνετη πρόκριση στους «16» εξασφάλισε η Ρεάλ Σοσιεδάδ με το 3-0 επί της Σερίφ Τίρασπολ στο Σαν Σεμπαστιάν, για να συνεχίσει το απόλυτο στον 5ο Όμιλο, εκεί όπου βρίσκονται Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Ομόνοια.

Εξίσου εύκολο έργο είχε και η Αϊντχόφεν επί της Ζυρίχης, που όπως και στο ματς της Ελβετίας «καθάρισε» το τρίποντο ήδη από το πρώτο μέρος, ενώ... φιλοδώρησε την αντίπαλό της για μια ακόμη φορά με πέντε τέρματα, μόνο που αυτήν τη φορά δεν δέχθηκε ούτε ένα.

Νωρίτερα, επίδειξη δύναμης έκανε η Φράιμπουργκ, που πέρασε από το «Μποζουάρ» με το επιβλητικό 0-4 επί της Ναντ και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League. Πιθανότατα, μάλιστα, και την πρώτη θέση του 7ου ομίλου καθώς τη χωρίζει διαφορά πέντε βαθμών από τη δεύτερη Καραμπάχ.

Στον 2ο Όμιλο η Φενέρμπαχτσέ και η Ρεν είναι αυτές που συνεχίζουν, ισόβαθμες στην κορυφή με 10 βαθμούς, ενώ η πρωτιά και η απευθείας πρόκριση στους «16» θα κριθεί στο μεταξύ τους ματς στην Κωνσταντινούπολη (27/10).

Η τουρκική ομάδα νίκησε 1-2 την ΑΕΚ Λάρνακας στην Κύπρο αφού ήταν ανώτερη, ενώ έχασε και πέναλτι με τον Βαλένσια στο 86' για να διευρύνει το εύρος της νίκης της. Η Ρεν επικράτησε 0-1 της τυπικά γηπεδούχου Ντιναμό Κιέβου στην Κρακοβία με το γκολ του Κρίστοφερ Γου από τις αρχές του β' ημιχρόνου.

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο Βέλγιο για τον 4ο Όμιλος, όπου η Μπράγκα προηγήθηκε 1-3 της Σεντ Ζιλουάζ, αλλά οι Βέλγοι αντεπιτέθηκαν και ισοφάρισαν 3-3. Χατ-τρικ για τους Πορτογάλους πέτυχε ο 22χρονος Βίτορ Ολιβέιρα (ή Βιτίνια). Με αυτό το αποτέλεσμα η γηπεδούχος προκρίθηκε, αλλά η πρώτη θέση «παίζεται» ακόμα.

Στη Σεβίλη (3ος Όμιλος) η Μπέτις πήρε το βαθμό που χρειαζόταν για να εξασφαλίσει την πρόκριση, με το 1-1 εναντίον της Ρόμα, ενώ οι «τζιαλορόσι» θα πρέπει να πάρουν τα δύο εναπομείναντα ματς του Ομίλου για να προκριθούν.

4. Ερυθρός Αστέρας 3

* Λόγω του πολέμου στην Ουκρανία, η Ντιναμό Κιέβου θα δώσει τους εντός έδρας αγώνες της στην Κρακοβία.