Euroleague: Έβαλε τα καλά του ο Ολυμπιακός, επικράτησε με 67-58 της Αρμάνι Μιλάνο και στο ΣΕΦ - iefimerida.gr

Ο Ολυμπιακός επικράτησε για δεύτερη φορά στην τρέχουσα σεζόν της Euroleague της Αρμάνι Μιλάνο / Φωτογραφία: Intime

Ο Ολυμπιακός προκάλεσε «ασφυξία» στη δυνατή επίθεση της Αρμάνι Μιλάνο και επικράτησε με 67-58 για την 27η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Πειραιώτες, με «όπλο» τους την εξαιρετική άμυνα, κατάφεραν να πάρουν ξανά τη νίκη επί της ιταλικής ομάδας και έτσι ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 15-9 (νίκες-ήττες).

Παράλληλα, οι Κυπελλούχοι Ελλάδας υποχρέωσαν την ομάδα αντίπαλό τους στην όγδοη ήττα τους στη διοργάνωση (17-8, τρίτη θέση) και στη δεύτερη ήττα της από τους «ερυθρόλευκους» την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Ο Σλούκας με 16 πόντους και 4 ασίστ συνέχισε τις ηγετικές του εμφανίσεις, καθώς «μίλησε» την πλέον κρίσιμη στιγμή, όταν με 8 σερί πόντους έδωσε... αέρα 6 πόντων (56-50), με εναπομείναντα χρόνο 5 λεπτά. Βεζένκοφ (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ (14 πόντοι), Φαλ (12 πόντοι), αλλά και η προσφορά του Χασάν Μάρτιν στην 4η περίοδο (5 ριμπάουντ) ολοκλήρωσαν μία ανατροπή από το -12 για το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Οι Σλούκας, Πρίντεζης, Παπανικολάου και Λαρεντζάκης θα είναι την Παρασκευή (25/2) στη διάθεση του ομοσπονδιακού προπονητή, Σωτήρη Μανωλόπουλου, για τον αγώνα με την Τουρκία, στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Επέστρεψε ο Ντίνος Μήτογλου μετά από τρεισήμισι μήνες για την ομάδα του Ετόρε Μεσίνα, σημειώνοντας 8 πόντους. Ο Χολ με 15 πόντους ήταν ο μόνος διψήφιος για την Αρμάνι Μιλάνο, που είχε 7 νίκες στα τελευταία 8 παιχνίδια πριν γνωρίσει την ήττα στο ΣΕΦ.

Το ματς

Με Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, απέναντι στους Ντιλέινι, Χολ, Ντάνιελς, Μέλι και Χάινς της Αρμάνι.

Χωρίς ρυθμό και άστοχος ο Ολυμπιακός μετά το τζάμπολ, τα περίμενε όλα από τον Φαλ, με τον Γάλλο σέντερ να πετυχαίνει τους 5 πόντους από τους πρώτους 7 των «ερυθρόλευκων. Ο Χολ είχε αναλάβει το σκοράρισμα από πλευράς Αρμάνι, ο Μελί με 5 πόντους πήρε τη σκυτάλη, για να ευστοχήσουν και οι Γκραντ, Μπέντιλ, διαμορφώνοντας το σκορ της 1ης περιόδου, 7-15. Η ομάδα του Πειραιά έκλεισε την 1η περίοδο με 2/8 δίποντα και 0/6 τρίποντα.

Οι Σέρχι Ροντρίγκεθ και Χολ έδωσαν... αέρα 12 πόντων στην ιταλική ομάδα (7-19), για να πετύχει δύο λεπτά μετά την έναρξη της 2ης περιόδου το πρώτο καλάθι ο Σλούκας. Ο Μήτογλου που πάτησε παρκέ για πρώτη φορά μετά από τρεισήμισι μήνες πέτυχε το επόμενο καλάθι για την Αρμάνι (9-21), αλλά έκτοτε ο Ολυμπιακός άρχισε να παίζει άμυνα! Από την άμυνα, ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό, ξεμπλόκαρε και επιθετικά για να απαντήσει με επιμέρους σκορ 14-4 χάρη σε λύσεις από Σλούκα και τρίποντα από Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ (23-25). Οι Πειραιώτες είχαν επιστρέψει από το -12 στο καλάθι, ενώ τρία φάουλ μετρούσε ήδη από το 26ο λεπτό ο Ταρτσέφσκι.

Η ισοφάριση δια χειρός Βεζένκοφ, 27-27, μετά την ανάπαυλα αναπτέρωσε τις ελπίδες του Ολυμπιακού και των φιλάθλων του. Όμως δύο «κολλητά» τρίποντα του Χολ που έφτασε τους 12 προσωπικούς πόντους έστειλαν την Αρμάνι στο +6 (27-33). Παίζοντας σετ μπάσκετ, με υπομονή και σωστές επιλογές, η ομάδα του Μιλάνου ξέφυγε και με +8 (29-37), την ώρα που μόνο οι ΜακΚίσικ και Φαλ απειλούσαν το καλάθι των Ιταλών από πλευράς γηπεδούχων.

Ο Ντόρσεϊ με δύο βολές «έγραψε» το 31-37 και μετά το 31-39 από τον Χάινς, οι ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ μείωσαν και πάλι (35-39). O Mήτογλου έκανε το 35-41, ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 38-41 και μετά την τεχνική ποινή στον Ροντρίγκεθ, ο Σλούκας διαμόρφωσε με μία βολή το 39-41. Όμως πετυχαίνοντας τους πρώτους πόντους του στον αγώνα ο Ντατόμε έδωσε ανάσα, 39-43 στην ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την 4η περίοδο με τον Χασάν Μάρτιν αντί του Φαλ στο «5» και όπως στον τελικό Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό στην Κρήτη, ο Αμερικανός αποδείχτηκε… λύρα 100. Η παρουσία του στη ρακέτα (με προσωπικό αντίπαλο τον Μήτογλου) άλλαξε τα δεδομένα, για να προσπεράσουν οι «ερυθρόλευκοι» 48-47 με έμμεσο τρίποντο του ΜακΚίσικ.

Το τρίποντο του Ντατόμε αμέσως μετά ήταν «μαχαιριά», αλλά ο Σλούκας «μίλησε» ξανά την πιο κρίσιμη στιγμή. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού πέτυχε 8 πόντους σερί για το 56-50 υπέρ του Ολυμπιακού, στο 35ο λεπτό. Όμως, ο Μάρτιν χρεώθηκε με 4ο φάουλ αμέσως μετά. Ντιλέινι και Χάινς απάντησαν για το 56-53, με τον Φαλ να φωνάζει «παρών», με 4 δικούς του πόντους, 60-53. Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ συνέχισαν ό,τι είχε αρχίσει ο Σλούκας, με τον ηγέτη του Ολυμπιακού να διαμορφώνει το τελικό 67-58, με μία βολή.

Ολυμπιακός - Αρμάνι Μιλάνο 67-58

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 6, Λαρεντζάκης 1, Φαλ 12, Σλούκας 16 (2), Μάρτιν, Βεζένκοφ 16 (1), Πρίντεζης, Παπανικολάου, ΜακΚίσικ 14 (1)

Αρμάνι Μιλάνο (Έτορε Μεσίνα): Μελί 9, Γκραντ 2, Ροντρίγκεθ 2, Ταρτσέφσκι, Ρίκι, Χολ 15 (2), Ντιλέινι 8, Μήτογλου 8, Ντάνιελς, Χάινς 7, Μπέντιλ 2, Ντατόμε 5(1)

Τα δεκάλεπτα: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58