Euroleague: Η Μπαρτσελόνα «φρέναρε» τη Μονακό -Πρώτη ήττα για τους Μονεγάσκους - iefimerida.gr

Euroleague: Η Μπαρτσελόνα «φρέναρε» τη Μονακό -Πρώτη ήττα για τους Μονεγάσκους

Μπαρτσελόνα - Μονακό στην Euroleague
Μπαρτσελόνα - Μονακό στην Euroleague / Φωτογραφία ΑΜΠΕ

Η εξαιρετική τρίτη περίοδος της Μπαρτσελόνα την οδήγησε σε μία άνετη νίκη επί της Μονακό στη Βαρκελώνη, για την 3η αγωνιστική της Euroleague.

Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 86-71 των Μονεγάσκων, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 2-1 και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην πρώτη εφετινή ευρωπαϊκή ήττα τους.

Οι Καταλανοί πάτησαν γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν έτρεξαν επιμέρους σκορ 24-15 και έγραψαν στο 30΄ το 71-54. Ο Μπριθουέλα ευστόχησε από τα 6,75 στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +20 (74-54) και τα πάντα πήραν τον δρόμο τους για τους Ισπανούς.

Ο Κέβιν Πάντερ με 21 πόντους ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της Μπαρτσελόνα, ενώ από την Μονακό ξεχώρισε ο Έλι Οκόμπo με 13, στη βραδιά που ο Μάικ Τζέιμς έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό (11π. με 1/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 6/9 βολές). Ο Σάσα Ομπράντοβιτς κράτησε στο παρκέ τον Γιώργο Παπαγιάννη για εννέα λεπτά, με τον Έλληνα σέντερ να μετράει 4 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 47-39, 71-54, 86-71