Euroleague: «Λύγισε» από τη Μακάμπι ο Παναθηναϊκός AKTOR, ήττα με 90-75 - iefimerida.gr

Euroleague: «Λύγισε» από τη Μακάμπι ο Παναθηναϊκός AKTOR, ήττα με 90-75

Μακάμπι-Παναθηναϊκός, Euroleague
Μακάμπι-Παναθηναϊκός AKTOR, Euroleague / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ηττήθηκε από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 90-75 στο Βελιγράδι, για την 23η αγωνιστική της Euroleague.

Έτσι, οι «πράσινοι» είδαν το νικηφόρο σερί τους (4-0) να ολοκληρώνεται στη Σερβία, ενώ ανησυχία επικρατεί για τον Ναν, ο οποίος αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον αγκώνα και αποχώρησε.

Επίσης, είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 14-9 και να αποκτούν «συγκάτοικο» στην τέταρτη θέση τη Φενερμπαχτσέ.

Στον αντίποδα, οι Ισραηλινοί ανέβηκαν στο 13-10 και συνεχίζουν το «κυνήγι» της εξάδας.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 43-36, 62-59, 90-75

Η εικόνα του αγώνα

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν… ζεστοί στο ματς και βρήκαν γρήγορα καλάθια με τους Ναν και Μήτογλου (7-5, 3′). Οι Ισραηλινοί απάντησαν και βρέθηκαν στο +4 με τους Κοέν και Μπόλντγουιν (11-7, 4′). Ο Λεσόρ στη συνέχεια μπήκε στο… πάρτι της επίθεσης του Άταμαν και κατάφερε να ισοφαρίσει (14-14, 6′). Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το… πόδι στο γκάζι και με τους Γκραντ και Παπαπέτρου να ευστοχούν σε δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα, στέλνοντας τον Παναθηναϊκό AKTOR στον πάγκο προηγούμενο με τρεις πόντους (21-18).

Ο Ναν συνέχισε σε παρόμοιο ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τη βοήθεια του Μήτογλου, αλλά και του Αντετοκούνμπο η ελληνική ομάδα έφτασε στο +6 (26-20, 12′). Ο Μπλατ απάντησε με δύο τρίποντο και η διαφορά έπεσε ξανά στους δύο (28-26, 13′). Γκραντ και Ναν επανάφεραν το «τριφύλλι» στο +6 (35-29, 15′), όμως στη συνέχεια ήρθε η κυανοκίτρινη… αντεπίθεση. Η Μακάμπι έφερε το ματς στα ίσα (36-36) δύο λεπτά πριν τα 20′. Το καλύτερο όμως το άφησε… για το τέλος, μιας και με πέντε πόντους του Μπράουν και δύο του Νίμπο έκλεισε το ημίχρονο στο +7 (43-36).

Η ομάδα του Κάτας ξεκίνησε ιδανικά το δεύτερο μέρος και έφτασε στο +10 αρχικά με τρίποντο του Κόεν και στη συνέχεια με δίποντα των Μπόλντγουιν και Μπράουν (50-40, 23′). Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού έφτασε τους 13 πόντους με τρίποντο και δημιούργησε και το πρώτο +13 (55-42) για τους Ισραηλινούς στα 24′. Στη συνέχεια οι παίκτες του Άταμαν απάντησαν με ένα επί μέρους 17-7 και επέστρεψαν… στο σουτ (62-59, 30′). Μάλιστα το δεκάλεπτο έκλεισε με buzzer-beater τρίποντο του εκπληκτικού -σε άμυνα και επίθεση- Καλαϊτζάκη.

Η παρουσία του Αντετοκούνμπο στη θέση «5», μαζί με το… ξεμπούκωμα του Γκριγκόνις βοήθησαν σημαντικά τον Παναθηναϊκό AKTOR που πλέον διεκδικούσε το ματς στα ίσα (64-62, 33′). Ο Μπόλντγουιν συνέχιζε να βρίσκει καλάθια για τους τυπικά γηπεδούχους και τους διατηρούσε προβάδισμα δύο σουτ (70-64, 34′). Ο συγκινητικός Καλαϊτζάκης είχε φτάσει τους 17 πόντους αλλά ο Μπράουν οδήγησε την Μακάμπι… εκ του ασφαλούς, είτε σκοράροντας είτε δημιουργώντας (79-72, 38′). Παράλληλα, ο Ναν είχε τεθεί… νοκ άουτ στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου, λόγω ενοχλήσεων στον αγκώνα. Ο Κόλσον ανέβασε τη διαφορά στους εννέα (82-73) με 53″ στο ρολόι και επί της ουσίας… κλείδωσε τη νίκη για το σύνολο του Κάτας. Το τελικό σκορ ήταν 90-75 με την Μακάμπι να κάνει το 2Χ2 κόντρα στον Παναθηναϊκό AKTOR στη φετινή διοργάνωση.

Μακάμπι-Παναθηναϊκός AKTOR

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Όντεντ Κάτας): Γουέμπ 4 (5 ριμπάουντ) , Μπράουν 14 (1/3 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπάλντουιν 22 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη) , Μένκο , Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 3 , Ριβέρο 4 , Νίμπο 14 (12 ριμπάουντ) , Μπλατ 6 (2) , Κόλσον 14 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

Παναθηναϊκός AKTOR (Έργκιν Άταμαν): Καλαϊτζάκης 17 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ) , Παπαπέτρου 2 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκραντ 13 (25 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Ναν 13 (3/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Λεσόρ 4 (6 ριμπάουντ) , Αντετοκούνμπο 8, Γκριγκόνις 5 (1/6 τρίποντα) , Ερνανγκόμεθ , Μήτογλου 13 (2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη)