Euroleague: Νίκη οκτάδας η Βαλένθια, κέρδισε με 93-88 την Αναντολού Εφές - iefimerida.gr

Euroleague: Νίκη οκτάδας η Βαλένθια, κέρδισε με 93-88 την Αναντολού Εφές

Βαλένθια-Αναντολού Εφές, Euroleague
Βαλένθια-Αναντολού Εφές, Euroleague / Φωτογραφία: X

Τη 10η νίκη της στη φετινή Euroleague πανηγύρισε η Βαλένθια, που επικράτησε 93-88 της Αναντολού Εφές στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.

Κρις Τζόουνς (15π., 6 ασ.) και Ντέμιεν Ίνγκλις (14π., 10ρ., 4ασ.) ήταν οι κορυφαίοι για τους γηπεδούχους, ενώ για την Εφές ο Σέιν Λάρκιν (20π., 5ασ) έκανε τα πάντα για να αποφύγει η ομάδα του την ήττα.

Ντέρμπι από το πρώτο λεπτό ήταν η αναμέτρηση στο «Pabellon Fuente De San Luis» της Βαλένθια. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με την Εφές να παίρνει προβάδισμα 45-43 με τρίποντο του Λάρκιν στη εκπνοή.

Η τουρκική ομάδα ήταν «φωτιά» έξω από τα 6,75 με 8/14 τρίποντα στις πρώτες δύο περιόδους. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν προς το τέλος της τρίτης περιόδου και πήραν διαφορά οκτώ πόντων (74-66) με το ξεκίνημα της 4ης.

Με καθοριστική συμβολή των Ογελέγε, Αροστέγκι κατάφεραν να συντηρήσουν τη διαφορά αυτή (86-79 στο 37΄). Παρά την αντεπίθεση και τα διαδοχικά τρίποντα του Ελάιτζα Μπραντ, η Βαλένθια έφτασε στη νίκη με το τελικό 93-88.

Έτσι, κατάφερε να βελτιώσει το ρεκόρ της σε 10-8 και να παραμείνει στην οκτάδα, ενώ οι Τούρκοι έπεσαν στο 7/11

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 43-45, 71-66, 93-88