Euroleague: Πέρασε σαν σίφουνας από το Βερολίνο ο Ολυμπιακός, διέλυσε 93-60 την Άλμπα - iefimerida.gr

Ο Ολυμπιακός πέρασε από το Βερολίνο με άνετη νίκη επί της Άλμπα
Ο Ολυμπιακός πέρασε από το Βερολίνο με άνετη νίκη επί της Άλμπα / Φωτογραφία: Intime

Ο Ολυμπιακός πέρασε σαν σίφουνας από το Βερολίνο, απέναντι στην ουραγό Άλμπα, της οποίας επικράτησε με 93-60 για την 24η αγωνιστική της Euroleague.

Με αυτό το αποτέλεσμα η αρμάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα απολαμβάνει με ρεκόρ 17-7 (νίκες-ήττες) τη μοναξιά της κορυφής της βαθμολογίας στη Euroleague, αφού η Ρεάλ Μαδρίτης -με την οποία ισοβαθμούσε στο «ρετιρέ»- δεν θα αγωνιστεί αυτήν την εβδομάδα, κόντρα στην Αναντολού Εφές, στην Κωνσταντινούπολη. Παράλληλα, οι «ερυθρόλευκοι» υποχρέωσαν τους γηπεδούχους στη 18η ήττα τους.

O Βεζένκοφ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Πειραιώτες, που ισοφάρισε επίσης και το ρεκόρ του σε αμυντικά ριμπάουντ στη διοργάνωση, με 11, ενώ για 1 ριμπάουντ δεν ισοφάρισε το ρεκόρ του σε σύνολο ριμπάουντ που είναι τα 14 (κατέβασε 13 στο Βερολίνο).

Επιπρόσθετα, συγκέντρωσε 40 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης έναντι των 43ων που έχει ρεκόρ μέχρι στιγμής στη διοργάνωση. Οι 28 πόντοι που πέτυχε (6/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/5 βολές) απέχουν 3 από το ρεκόρ του στη Euroleague, που είναι οι 31.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Κώστας Παπανικολάου, είχε συγκομιδή 11 πόντους, 4 κλεψίματα, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Μπόλομποϊ βοήθησε την ομάδα του με 7 πόντους και 9 ριμπάουντ, σε μία βραδιά που ο Μουσταφά Φαλ έμεινε στα… μηδέν ριμπάουντ. Ο Παναγιώτης Τσάμης έκανε το ντεμπούτο του στο 4ο δεκάλεπτο, σημειώνοντας και το πρώτο του καλάθι, στα 1:18" που έμεινε στο παρκέ.

Χωρίς τους Κώστα Σλούκα, Τζορτζ Πάπας, Άλεκ Πίτερς αγωνίστηκε ο Ολυμπιακός. Ο Μάρκους Έρικσον, ο Γιόνας Μάτισεκ και ο Μάοντο Λο δεν ήταν διαθέσιμοι για την Άλμπα.

Euroleague: «Καθάρισε» από την αρχή ο Ολυμπιακός την Άλμπα

Με τους Ουόκαπ, Κέιναν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ μπήκε στο παρκέ της «Mercedes-Benz Arena» ο Ολυμπιακός, στο εναρκτήριο τζάμπολ.

Παπανικολάου, Ουόκαπ και Βεζένκοφ έτρεξαν ένα 0-7 για τον Ολυμπιακό. Ο Φαλ, μέσα στο 1ο λεπτό, υπέπεσε σε δύο φάουλ πάνω στον σέντερ των «άλμπατρος», Κουμάτζι, ενώ τα δύο φάουλ έφτασε και ο Μπλακ. Η ομάδα του Πειραιά διατηρήθηκε στο +7 (5-12), με δίποντο του Μπολομπόι, αλλά το σερί 5-0 της Άλμπα, από τους Λιουκ Σίκμα και Τζαλίν Σμιθ, έφερε σε… δύσκολη θέση, προσωρινά, τον Ολυμπιακό (10-12).

Ο Βεζένκοφ ανέλαβε δράση, σημειώνοντας 13 πόντους στην 1η περίοδο, όσους δηλαδή σημείωσαν οι γηπεδούχοι σε αυτό το διάστημα. Με επιμέρους σκορ 3-16, οι «ερυθρόλευκοι», από το 10-12 βρέθηκαν στο 13-28 στο 10ο λεπτό.

Με πίεση στην άμυνα και ενέργεια συνέχισε με την έναρξη της 2ης περιόδου ο Ολυμπιακός, την ώρα που οι Λαρεντζάκης και ΜακΚίσικ πήραν τη θέση των Κέιναν και Βεζένκοφ. Το +20 (15-35) δεν άργησε για την ομάδα του Πειραιά που ξέφυγε και με +21 (18-39) από βολές του Μπλακ.

Ο Μπαρτζώκας εμπιστεύτηκε για ένα ακόμη παιχνίδι τον Λούντζη, ρίχνοντάς τον στο παρκέ στη θέση του Ουόκαπ μετά από περίπου τρία λεπτά στη 2η περίοδο. Πάντως, οι παίκτες του Ίσραελ Γκονθάλεθ κατάφεραν εν συνεχεία να μειώσουν στο -14 (27-41), όταν ο Γερμανός φόργουοντ Ολίντε προκαλούσε ρήγματα με τα περιφερειακά σουτ. Ο τελευταίος διαμόρφωσε και το 34-45 με 2/2 βολές, έχοντας φτάσει τους 14 προσωπικούς πόντους, ενώ μετά την τεχνική ποινή με την οποία τιμωρήθηκε ο κόουτς των Πειραιωτών, ο Μπλατ διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου, μειώνοντας στους -10 (35-45) για τους γηπεδούχους.

Ο Φαλ πέτυχε τους 5 πρώτους πόντους του Ολυμπιακού στην 3η περίοδο (39-50). Βεζένκοφ και Ουόκαπ σημείωσαν δύο διαδοχικά τρίποντα (41-56), ενώ ο Κέιναν λίγο αργότερα από τη γραμμή των βολών διαμόρφωσε το 43-62. Μία απίστευτη ασίστ του Ουόκαπ, ο οποίος είχε κάνει και το κλέψιμο αμέσως πριν… δημιούργησε τη φάση του αγώνα με τον Παπανικολάου να βγαίνει στον αιφνιδιασμό και να καρφώνει εντυπωσιακά μπροστά στον Ντελόβ, για το καλάθι και φάουλ. Εύστοχος και στη βολή, ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» έβαλε για πρώτη φορά μπροστά με +22 τον Ολυμπιακό (43-65).

Η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +29 (43-72), με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να απολαμβάνουν το παιχνίδι και να κάνουν επιμέρους σκορ 10-28 στην 3η περίοδο που έληξε 45-73. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με +33 (49-82) και εν συνεχεία με +36 πόντους (53-89). Στο σημείο εκείνο πέρασαν στο παρκέ τόσο ο Τσάμης, στο ντεμπούτο του στη Euroleague, όσο και ο Βενιαμίν Αμπόστι. Το ταμπλό στο κλειστό του Βερολίνου έγραψε τελικό αποτέλεσμα 60-93.

Άλμπα Βερολίνου - Ολυμπιακός 60-93

Άλμπα Βερολίνου (Ίσραελ Γκονθάλεθ): Πρότσιντα, Σμιθ 6 (2), Ντελόβ 2, Ουέτσελ 6, Σνάιντερ 4, Ολίντε 16 (3), Κουμάτζε 2, Τίμαν 5, Σίκμα 9 (1), Λάμερς 6, Μπλατ 4 (1), Ζούσμαν

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 15 (3), Κέιναν 6 (1), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 4, Φαλ 9, Βεζένκοφ 28 (4), Παπανικολάου 11 (2), Τσάμης 2, Μπολομπόι 7, Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 5 (1), Αμπόσι

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 35-45, 45-73, 60-93