Eurobasket 2022: Νίκη 76-79 του Βελγίου επί της Γεωργίας -Στην παράταση κρίθηκε το ματς - iefimerida.gr

Ένα σουτ στην παράταση καθόρισε τον νικητή στο Βέλγιο-Γεωργία, στην πρεμιέρα του Eurobasket 2022 / Φωτογραφία: Twitter-#EuroBasket 2022

Με το… αριστερό μπήκε η «οικοδέσποινα» του 1ου ομίλου του Eurobasket 2022, Γεωργία, καθώς ηττήθηκε από το Βέλγιο στην παράταση.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ηττήθηκε 76-79 στο έξτρα πεντάλεπτο (70-70 έληξε η κανονική διάρκεια του αγώνα) στην Τιφλίδα, με τον Τζόναθαν Ταμπού (14 πόντοι) να καθορίζει τον αγώνα από τα 6,75 μ. σχεδόν στην εκπνοή της παράτασης.

Η κακή εκκίνηση της Γεωργίας (11 πόντοι στο α' δεκάλεπτο) την έβαλε σε μειονεκτική θέση με το «καλημέρα» της αναμέτρησης, καθώς το Βέλγιο ήλεγχε το ρυθμό του αγώνα και είχε το προβάδισμα μέχρι τέλος της τρίτης περιόδου (58-51 στο 30').

Ωστόσο, στο τέταρτο δεκάλεπτο οι οικοδεσπότες έβγαλαν αντίδραση και απαντώντας με επιμέρους σκορ 4-16 πέτυχαν την ανατροπή (62-67 στο 37'). Ωστόσο, αυτό φάνηκε πως ήταν προσωρινό, καθώς οι Βέλγοι αξιοποίησαν όλα τα λάθη της Γεωργίας και από τη γραμμή των ελευθέρων βολών έστειλαν τον αγώνα στην παράταση (70-70).

Στο επιπλέον πεντάλεπτο η ομάδα του Ντέριο Γκιέργκια ήταν πιο ψύχραιμη και με τον Τζόναθαν Ταμπού να εκτελεί από τα 6.75 στα 3" για τη λήξη πήρε το θετικό αποτέλεσμα, καθώς ο Σανάτζε αστόχησε στην τελευταία επίθεση των Γεωργιανών.

Από την ομάδα του Ηλία Ζούρου, που έχασε με τραυματισμό του Γκόγκα Μπιτάτζε, ξεχώρισε ο Αλεξάντερ Μαμουκελασβίλι με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 38-32, 58-51, 70-70, 79-76