Community Shield: Η Σίτι νίκησε στα πέναλτι τη Γιουνάιτεντ και το... σήκωσε μετά από 3 σερί χαμένους τελικούς - iefimerida.gr

Η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε το Community Shield
Η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε το Community Shield / Φωτογραφία: AP

Την πρώτη κούπα της χρόνιας σήκωσε η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς νίκησε τη Γιουνάιτεντ στον τελικό του Community Shield με 7-6 στα πέναλτι (1-1 ο κανονικός αγώνας).

Οι «πολίτες» βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο από ένα γκολ του Γκαρνάτσο στο 82', όμως ο Μπερνάρντο Σίλβα απάντησε στο 88', ενώ στη διαδικασία των πέναλτι έκαμψαν την αντίσταση των «κόκκινων διαβόλων» και έσπασαν το αρνητικό σερί που έτρεχαν με τρεις συνεχόμενους χαμένους τελικούς.

Νωθρό ξεκινήμα κι από τις δύο ομάδες

Δεδομένων των πολλών αλλαγών στις ενδεκάδες των δυο ομάδων, αλλά και της έλλειψης ρυθμού, το ντέρμπι ήταν νωχελικό στο ξεκίνημά του. Έπρεπε να φτάσουμε στο 24΄για να δούμε την πρώτη φάση, όταν μετά από κλέψιμο ψηλά ο ΜακΆτι βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά σημάδεψε το δοκάρι του Ονάνα.

Στο 31΄η Γιουνάιτεντ έβγαλε αντίδραση με επικίνδυνο γύρισμα του Ντιαλό, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ράσφορντ αστόχησε από καλή θέση.

Περισσότερη δράση στο δεύτερο 45λεπτο

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ, το οποίο θα μπορούσε να αλλάξει με το φανταστικό γκολ του Μπρούνο Φερνάντες στο 54'΄, αν ο Πορτογάλος δεν είχε ξεκινήσει από θέση οφσάιντ.

Στο 69΄ο Μπρούνο απείλησε ξανά με σουτ που κατέληξε στην αγκαλιά του Έντερσον, ενώ στο 75΄ο Ράσφορντ άγγιξε το προβάδισμα για τη Γιουνάιτεντ σε αστραπιαία αντεπίθεση που ολοκληρώθηκε με τελείωμα στο κάθετο δοκάρι.

«Καυτό» φινάλε με δύο γκολ

Το 0-0 παρέμενε, όμως το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχθηκε εκρηκτικό. Στο 82΄ο Γκαρνάτσο με υπέροχη κίνηση και πλασέ σημάδεψε τη γωνία για να ανοίξει το σκορ για τους «κόκκινους διάβολους», όμως η Σίτι δεν το παράτησε.

Επτά λεπτά αργότερα κι έπειτα από σέντρα του Μπομπ στην περιοχή ο Μπερνάρντο Σίλβα νίκησε τον Πελίστρι στον αέρα και έγραψε το 1-1 με κεφαλιά για να στείλει το ντέρμπι απευθείας στα πέναλτι.

Σάντσο κι Έβανς «πληγώσαν» τη Γιουνάιτεντ στα πέναλτι

Μπορεί στην διαδικασία των πέναλτι ο Σίλβα να μην κατάφερε να νικήσει τον Ονάνα, αλλά τελικά δεν το πλήρωσε. Οι Τζέιντον Σάντσο και Τζόνι Έβανς δεν βρήκαν δίχτυα για τη Γιουνάιτεντ και ο Ακάντζι στην κρίσιμη εκτέλεση έδωσε το τρόπαιο στη Σίτι.