Champions League: Άνοιξε η αυλαία στη νέα σεζόν με ισοπαλία στο Μίλαν-Νιουκάστλ και νίκη της Λειψίας στη Βέρνη - iefimerida.gr

Μίλαν-Νιούκαστλ
Φάση από το Μίλαν-Νιούκαστλ της 1ης αγωνιστικής / Φωτογραφία: AP Photo-Antonio Calanni

Η αυλαία της φάσης των ομίλων του Champions League άνοιξε με δύο παιχνίδια σε Ελβετία και Ιταλία, στα οποία οι γηπεδούχοι δεν εκμεταλλεύτηκαν τις έδρες τους.

Στις πρώτες αναμετρήσεις της Τρίτης (19/9) -καθώς ακολουθούν άλλες έξι με ώρα έναρξης τις 22:00 ώρα Ελλάδας- η Λειψία επιβεβαίωσε και στη Βέρνη την εξαιρετική της κατάσταση και νίκησε με 3-1 τη Γιουνγκ Μπόις, ενώ στο Σαν Σίρο η Νιούκαστλ απέσπασε 0-0 από την ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο Μίλαν.

Champions League: Η Λειψία πέρασε... αέρα από την έδρα της Γιουνγκ Μπόις

Η τρίτη συμμετοχή της Γιουνγκ Μπόις στο Champions League (όλες από το 2018 και έπειτα) δεν ήταν αυτή που θα περίμεναν οι οπαδοί της. Καλύτερη ομάδα η Λειψία, το έδειξε και μέσα στο γήπεδο και με το 1-3 το συγκρότημα του Μάρκο Ρόζε έκανε το ιδανικότερο ξεκίνημα στο 7ο γκρουπ.

Οι «ταύροι» στην έκτη τους παρουσία στους ομίλους, αντιμετώπισαν για πρώτη φορά ομάδα από την Ελβετία και κατάφεραν να φύγουν με το «διπλό», που τους βάζει από νωρίς σε θέση οδηγού για την πρόκριση στα νοκ άουτ.

Ο Σιμακάν στο 3', ο Σλάγκερ στο 74' και ο Σέσκο στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν οι σκόρερ της γερμανικής ομάδας, ενώ είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους γηπεδούχους ο Ελία στο 33ο λεπτό.

Champions League: Έβγαλε αντίδραση η Μίλαν μετά τη «σφαλιάρα» από την Ίντερ, αλλά δεν βρήκε γκολ

Η ημιφιναλίστ της περασμένης διοργάνωσης, Μίλαν, ήταν πολύ καλύτερη από τη Νιούκαστλ, έχασε αρκετές ευκαιρίες, αλλά τελικά ο αγγλικός σύλλογος άντεξαν και έφυγε με το πολύτιμο βαθμό από το Μιλάνο (0-0), στην επιστροφή του σε ομίλους του Champions League μετά από 20 χρόνια.

Μετά το ταπεινωτικό 5-1 από την Ίντερ, το βράδυ του περασμένου Σαββάτου (16/9) στο ντέρμπι της Serie A, οι «ροσονέρι» ήθελαν πάση θυσία τη νίκη, τόσο για βαθμολογικούς, αλλά κυρίως για ψυχολογικούς λόγους. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι πίεσε, έχασε σημαντικές ευκαιρίες, ωστόσο, το γκολ δεν ήρθε και έτσι… περιορίστηκε στον ένα βαθμό.

Champions League: Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής των ομίλων