Champions League: «Χαστούκι» της Λιόν (1-0) στη Γιουβέντους - iefimerida.gr

Champions League: «Χαστούκι» της Λιόν (1-0) στη Γιουβέντους

Οι παίκτες της Λιόν πανηγυρίζουν
Οι παίκτες της Λιόν πανηγυρίζουν/ Φωτογραφίες: AP Images

Μεγάλη νίκη πήρε η Λιόν που επικράτησε 1-0 της Γιουβέντους στη Γαλλίας για το Champions League.

Οι Ιταλοί ταξίδεψαν στην Ιταλία με... αέρα και η εικόνα τους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έδειχναν πως είχαν υποτιμήσει τον αντίπαλο. Οι γηπεδούχοι ωστόσο τους πίεζαν ασφυκτικά. Δεν τους άφηναν να κάνουν φάσεις, ενώ εκείνοι ήταν που απειλούσαν συνεχώς τον Σέζνι.

Βρήκαν το γκολ στο 31' με προβολή του Τουσάρ μετά από σέντρα του Αουάρ. Επειτα δεν κλείστηκαν πίσω, αλλά έψαξαν και περισσότερα τέρματα. Την ίδια στιγμή οι Ιταλοί δεν απειλούσαν τον Λόπες. Στο τελευταίο 10λεπτο ο Κριστιάνο Ρονάλντο και ο Πάουλο Ντιμπάλα απείλησαν, αλλά δεν έφτασαν στην ισοφάριση.

Λιόν - Γιουβέντους 1-0

Λιόν: Λόπες, Ντιμπουά, Ντεναγέ, Μαρσέλο, Μαρσάλ, Κορνέ (80’ Αντερσεν), Γκιμαράες, Τουσάρ, Αουάρ, Εκαμπί (66’ Τεριέ), Ντεμπελέ.

Γιουβέντους: Στσέσνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Αλέξ Σάντρο, Μπεντανκούρ, Πιάνιτς (62’ Ράμσι), Ραμπιό (78’ Μπερναντέσκι), Κουαδράδο (70’ Ιγκουαΐν), Ντιμπάλα, Κριστιάνο Ρονάλντο.