Βόλεϊ: Θρίαμβος του Ολυμπιακού με 3-0 επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης Ζάκσα - iefimerida.gr

Βόλεϊ: Θρίαμβος του Ολυμπιακού με 3-0 επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης Ζάκσα

Ολυμπιακός-Ζάκζα
Ολυμπιακός-Ζάκσα / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός πήρε τεράστια νίκη στου Ρέντη, κόντρα στην 3 φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης Ζάκσα, στο πλαίσιο του Champions League βόλεϊ.

Με το τρίποντο οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, κάτοχοι του Challenge Cup, πήραν το πλεονέκτημα ώστε να μπορέσουν να συνεχίσουν την πορεία τους στα πλέι οφ του CEV Cup.

Πλέον, οι Πειραιώτες θέλουν τη νίκη την επόμενη εβδομάδα απέναντι στη Ζιράτ Μπανκ (17/01, 21:00), ώστε να μπορέσουν να συνεχίσουν στην Ευρώπη.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Η Ζάκσα άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης (0-1), με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει γρήγορα (2-2) και λίγο αργότερα να περνάει μπροστά (5-4). Οι Πολωνοί βρήκαν τον τρόπο να προσπεράσουν (5-7), όμως οι “ερυθρόλευκοι” με καλά σερβίς και οργανωμένο μπλοκ πήγαν στο +5 (14-9). Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Ολυμπιακό να κρατάει το προβάδισμα (22-15) και να κερδίζει το σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ μέχρι το 5-5 οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, με τους Πειραιώτες να παίρνουν πρώτοι το προβάδισμα λίγο αργότερα (11-9). Η Ζάκσα κατάφερε να μειώσει στον έναν τη διαφορά (12-11), αλλά ο Ολυμπιακός με ένα καλό σερί πήγε στο +7 (19-12) με αποτέλεσμα να κάνει το 2-0, με 25-19.

Με ένα σερί 3-0 ξεκίνησε στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν (3-2), αλλά χωρίς να απειλήσουν (6-4). Κατά τη διάρκεια του σετ, η Ζάκσα απείχε 2-3 πόντους από τον Ολυμπιακό (18-15), αλλά δεν έβρισκε λύσεις, ώστε να προσπεράσει. Οι Πολωνοί έφτασαν μια “ανάσα” από τους γηπεδούχους στο 20-19, πιέζοντας στους τελευταίους πόντους του σετ. Παρά την ανταγωνιστική εικόνα των φιλοξενούμενων, ο Ολυμπιακός τέλειωσε το σετ με 25-22, για να πάρει την “καθαρή” νίκη με 3-0.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-19, 25-22)