Basketball Champions League: Έκανε το 2x2 το Περιστέρι του Σπανούλη, νίκησε 88-81 τη δυνατή Τενερίφη - iefimerida.gr

Σπουδαία νίκη για το Basketball Champions League για το Περιστέρι επί της Τενερίφης / Ιntime-ΧΡΥΣΟΧΟΪΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Μια πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε το Περιστέρι, που έκανε το 2x2 στον 8ο όμιλο του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε της κατόχου του τροπαίου και δις πρωταθλήτρια του BCL (2017, 2022) Τενερίφης στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» με 88-81. Ένα αποτέλεσμα που συμπεριλαμβάνεται στα κορυφαία της ιστορίας του Περιστερίου.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων υποχρέωσε τους Ισπανούς στην πρώτη ήττα τους, ενώ παράλληλα απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής του γκρουπ.

Basketball Champions League: Το Περιστέρι δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο του ματς και έφτασε σε θρίαμβο

Η… βροχή τριπόντων που ξέσπασε στο πρώτο ημίχρονο, από πλευράς Περιστερίου, ήταν αρκετή για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, προκειμένου να οικοδομήσει μία διαφορά ασφαλείας και να την συντηρήσει στην επανάληψη, φτάνοντας άνετα στη νίκη.

Η ελληνική ομάδα ολοκλήρωσε το πρώτο εικοσάλεπτο με 10/14 τρίποντα, ξεφεύγοντας στο 15' με 15 πόντους (46-31) και παίρνοντας τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +14 (57-43).

Ο αλάνθαστος Φρανσίσκο με 15 πόντους (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές) οδήγησε την επίθεση του Περιστερίου στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ραντάνοφ να παίρνει τη… σκυτάλη το σκοραρίσματος στο δεύτερο και με την άμυνα να μπαίνει στην εξίσωση στην τέταρτη περίοδο, τα πάντα κύλησαν υπέρ των γηπεδούχων.

Με 21 πόντους ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Ραντάνοφ, ενώ από 16 σημείωσαν οι Φρανσίσκο και Ντένμον. Από την Τενερίφη προσπάθησε ο Χουέρτας με 17 πόντους και 9 ασίστ.

Περιστέρι - Τενερίφη 88-81

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Μπίλαν 9, Ντέιβις 9 (2), Ντένμον 16 (2), Φρανσίσκο 16 (3), Σταυρακόπουλος, Τζούστον 5, Κασελάκης 5 (1), Μωραΐτης 7 (2), Πουλιανίτης, Ραντάνοβ 21 (2).

Τενερίδφη (Τσους Βιντορέτα): Αμπρομάιτις 5 (1), Κουκ 6, Φιτιπάλντο 8, Σαλίν 15 (3), Σερμαντίνι 13), Ουσέδα 2, Ντιανιέ 3, Ντόρνεκαμπ 4 (1), Φερνάντεθ 8 (2), Χουέρτας 17, Σάστρε.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 57-43, 71-62, 88-81