Basketball Champions League: Πρώτο βήμα πρόκρισης για την ΑΕΚ, νίκησε 73-70 την Τόφας στα Άνω Λιόσια - iefimerida.gr

Πρώτη νίκη της ΑΕΚ στα play-in του Basketball Champions League επί της τουρκικής Τόφας / Φωτογραφία: Intime-ΧΡΥΣΟΧΟΪΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Μισό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League έκανε η ΑΕΚ, που επικράτησε με 73-70 της Τόφας στα Άνω Λιόσια, στην πρώτη κόντρα των δύο ομάδων στα play-in.

Η ελληνική ομάδα κατάφερε να επικρατήσει σε ένα ματς με πολλές συγκινήσεις.

Η Ένωση βρέθηκε να χάνει σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, ωστόσο στην επανάληψη ανέτρεψε την κατάσταση και στο τέλος είχε ένα σημαντικό πλεονέκτημα, το οποίο πήγε να χάσει... από το πουθενά.

Τελικά, η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει επί της τουρκικής ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη και πηγαίνει στη ρεβάνς στην Προύσα με στόχο να κάνει το 2/2 και να περάσει στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Σε περίπτωση που οι «κιτρινόμαυροι» φύγουν με νίκη από την έδρα της τουρκικής ομάδας, στις 10 Ιανουαρίου, τότε θα πανηγυρίσουν την πρόκριση τους στους «16». Διαφορετικά, θα έχουν ακόμη μία ευκαιρία και πάλι στο κλειστό των Άνω Λιοσίων στις 18 του μήνα.

Οι Γιάνις Στρέλνιεκς και Ακίλ Μίτσελ σημείωσαν από 16 πόντους, ενώ στους 12 σταμάτησε ο Αζάια Μάιλς. Από την Τόφας προσπάθησαν για το break οι Ρομπ Γκρέι και Μπερκ Ουγκιουρλού με 18 και 16 πόντους, αντίστοιχα.

Basketball Champions League: Η Τόφας μπήκε καλύτερα, η ΑΕΚ είχε τις απαντήσεις και στο τέλος γλίτωσε την «αυτοκτονία»

Η τουρκική ομάδα κατάφερε να αιφνιδιάσει από τα 6,75 μέτρα (3/3 τρίποντα) την Ένωση στην εκκίνηση του αγώνα, όταν βρέθηκε στο 5' στο +9 (4-13). Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» έδεσαν την άμυνα τους, ροκάνισαν τη διαφορά και στο 10' μείωσαν στο -4 (16-20). Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ αύξησε την παραγωγικότητα της, αξιοποίησε τις ελεύθερες βολές (14/18 βολές μέχρι το 20΄) και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής για την ανατροπή (35-37 στο ημίχρονο).

Με τους Στρέλνιεκς και Μάιλς να βρίσκουν το μακρινό σουτ, η ΑΕΚ απάντησε με επιμέρους σκορ 11-3 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και στο 25' έχτισε διαφορά έξι πόντων (46-40), ενώ με ψυχραιμία κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 30' (52-49).

Ο Στρέλνιεκς είχε πάρει στην κυριολεξία… φωτιά, κρατώντας σε απόσταση της Ένωση και στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ έγραψε το 69-62 στο 37'. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση η «κιτρινόμαυρη» άμυνα, η οποία υποχρέωσε σε λάθη και βεβιασμένα σουτ τους Τούρκους, οι οποίοι προσπάθησαν μάταια από το τρίποντο να στείλουν το ματς στην παράταση.

ΑΕΚ - Τόφας 73-70

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φλιώνης 9 (1), Φρέιζερ 2, Μάντσεν 4, Μίτσελ 16, Στρέλνιεκς 16 (4), Κόνιαρης, ΜακΓκρίφ 9 (1), Μάιλς 12 (2), Παπαδάκης, Πετρόπουλος, Γουίλιαμς, Ξανθόπουλος 5 (1)

Τόφας (Δημήτρης Πρίφτης): Μπράιμο 3, Ένις 10 (2), Γκρέι 18 (3), Τουρέ 9, Ουγκιουρλού 16 (3), Μπουγιουκτουντσέλ 2, Μιλάκνις 3 (1), Τανισάν 7 (1), Τόμπσον 2

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-37, 52-49, 73-70