Basketball Champions League: Η ΑΕΚ νίκησε 68-59 τη Ρέτζιο Εμίλια με ανατροπή και ελπίζει σε πρόκριση - iefimerida.gr

Κομβικής σημασίας νίκη της ΑΕΚ επί της Ρέτζιο Εμίλια για τους ομίλους του Basketball Champions League / Φωτογραφία: Intime-ΧΡΥΣΟΧΟΪΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Σε ένα παιχνίδι «όλα ή τίποτα» για την ΑΕΚ, επικράτησε με 68-59 επί της Ρέτζιο Εμίλια στα Άνω Λιόσια και ελπίζει βάσιμα σε πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Η Ένωση χρειαζόταν μόνο νίκη για να έχει ελπίδες πρόκρισης στον 2ο Όμιλο της διοργάνωσης και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, κατάφερε να επιστρέψει, να κάνει την ανατροπή και στο φινάλε να πάρει ένα αποτέλεσμα που αφήνει τη μοίρα της στον θεσμό στα χέρια των παικτών της.

Υπενθυμίζεται ότι πριν από το τζάμπολ του αγώνα σημειώθηκαν σοβαρά επεισόδια μεταξύ των οπαδών της Ένωσης και της ιταλικής ομάδας. Μάλιστα, οι άνθρωποι της Ρέτζιο Εμίλια ζήτησαν να μην ξεκινήσει η αναμέτρηση, ωστόσο η FIBA δεν συναίνεσε στο αίτημά τους.

Με το τέλος της 5ης αγωνιστικής, οι «κιτρινόμαυροι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 2-3 (νίκες-ήττες), ισοβαθμώντας με την Καρσίγιακα και τη Ρέτζιο Εμίλια, ενώ με νίκη επί της τουρκικής ομάδας στην 6η και τελευταία αγωνιστική στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, τότε προκρίνονται ως δεύτεροι του γκρουπ. Σε περίπτωση ήττας θα περιμένουν «στραβοπάτημα» της Ρέτζιο Εμίλια απέναντι στην πρωτοπόρο Βόννη, προκειμένου να τερματίσουν στην τρίτη θέση.

Basketball Champions League: Με «ατσάλινη» άμυνα στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ έφτασε στη μεγάλη ανατροπή

Οι Ιταλοί αιφνιδίασαν την Ένωση στην πρώτη περίοδο, έχοντας πρωταγωνιστή της επίθεσης τους τον Μάικλ Χόπκινς με 10 πόντους, γράφοντας στο 10' το υπέρ τους 20-13. Η ΑΕΚ προσπάθησε στη δεύτερη περίοδο να ελέγξει τον αγώνα μέσα από την άμυνα της, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν, παίρνοντας τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +10 (39-29).

Ωστόσο, με την άμυνα να μπαίνει σε λειτουργία, όπως και η δημιουργία, η ΑΕΚ ανέβασε στροφές στην τρίτη περίοδο, ροκανίζοντας τη διαφορά και μπαίνοντας στον… επίλογο του αγώνα στο -3 (47-50). Με την ψυχολογία στα ύψη και με διάρκεια στο κομμάτι της άμυνας και της επίθεσης, η Ένωση απάντησε με επιμέρους σκορ 21-9(!) στην τέταρτη περίοδο, σημειώνοντας την ανατροπή και φτάνοντας άνετα στο τελικό 68-59.

ΑΕΚ - Ρέτζιο Εμίλια 68-59

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φλιώνης 3, Κόνιαρης 2, Μάιλς 8 (2), Μίτσελ 16, Γουίλιαμς 15 (1), Φιλιππάκος, Φρεζίερ 6, Μάντσεν 10, ΜακΓκρίφ, Παπαδάκης 4, Πετρόπουλος 4.

Ρέτζιο Εμίλια (Φεντερίκο Φούκα): Ανίμ 11 (2), Μπουργιανάτζε 5, Τσιντσαρίνι 11 (3), Ολισεβίτσιους 10 (1), Βιτάλι 6 (2), Ντιουφ 1, Χόπκινς 13 (1), Στεφανίνι 2, Στράουτινς

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-39, 47-50, 68-59