Basket League: Ανετο διπλό του Παναθηναϊκού στο Αγρίνιο, 73-66 το Μεσολόγγι - iefimerida.gr

Basket League: Ανετο διπλό του Παναθηναϊκού στο Αγρίνιο, 73-66 το Μεσολόγγι

Νίκησε το Μεσολόγγι ο Παναθηναϊκός
Νίκησε το Μεσολόγγι ο Παναθηναϊκός/ Φωτογραφία: INTIME NEWS

O Παναθηναϊκός παρότι φάνηκε να έχει το μυαλό στο ματς με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ κι έχοντας αρκετές απουσίες, αλλά νίκησε 73-66 το Μεσολόγγι στο κλειστό του Αγρινίου.

Οι «πράσινοι» παρατάχθηκαν χωρίς τους Νέντοβιτς, Μακ, Γουάιτ και Όγκαστ, ενώ είχαν κορυφαίο τον Παπαπέτρου, που πέτυχε 19 πόντους και «μίλησε» στα κρίσιμα.

Αρκετά μαχητική η ομάδα του Καλαμπάκου, που πέρασε μπροστά στα μισά της 4ης περιόδου, όμως κατέρρευσε στο φινάλε. Φέργκιουσον (17 πόντοι) και Μπράουν (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ) οι διακριθέντες για τους νεοφώτιστους.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ήλεγξε από τα πρώτα λεπτά το ρυθμό του αγώνα και έδειχνε μέχρι το 30΄ ότι θα έπαιρνε μία επαγγελματική νίκη. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια ανάκαμψης στην τέταρτη περίοδο, σημειώνοντας την ανατροπή, η οποία τους επέτρεψε να κάνουν όνειρα για μία τεράστια νίκη.

Με τον Χατζηνικόλα να ολοκληρώνει ένα επιμέρους σκορ 15-6, το Μεσολόγγι προσπέρασε στο 35΄ με 62-61. Το τρίποντο του Μποχωρίδη επανέφερε την τάξη στο «πράσινο στρατόπεδο» (62-64), αλλά ο Φέργκιουσον έφερε και πάλι το ματς «στα ίσα» από τη γραμμή των βολών (64-64). Πέντε σερί πόντοι, όμως, του Παπαπέτρου (1 τρίποντο) και 3 καλές άμυνες βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να γράψει το 64-69 στο 38΄, με τον Παπαγιάννη να «σφραγίζει» το «διπλό» στο επόμενο λεπτό...

Κορυφαίος των νικητών με 19 πόντους ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Γιώργος Παπαγιάννης (12π.), Λευτέρης Μποχωρίδης (11π.). Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τζαζμάρ Φέργκιουσον με 17 πόντους.

Μεσολόγγι-Παναθηναϊκός 66-73

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-37, 47-55, 66-73

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Φέργκιουσον 17 (2), Χατζηνικόλας 10 (2), Γράβας 8 (2), Αμάρντι 4, Μπράουν 14, Λόρενς, Λάνγκφορντ 9 (1), Ναούμης, Μοτσενίγος 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Μποχωρίδης 11 (3), Βουγιούκας 2, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 6, Μήτογλου 8, Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 19 (3), Δίπλαρος, Κασελάκης 5, Μπέντιλ 6 (1), Σαντ-Ρος 4.