Basket League: «Διέλυσε» τον Ιωνικό με 41 πόντους διαφορά ο Κολοσσός - iefimerida.gr

Basket League: «Διέλυσε» τον Ιωνικό με 41 πόντους διαφορά ο Κολοσσός

Κολοσσός Ρόδου - Ιωνικός, Basket League
Κολοσσός Ρόδου - Ιωνικός, Basket League / Φωτογραφία: Eurokinissi

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Κολοσσός υποδεχόμενος τον Ιωνικό, για τη 12η αγωνιστική της Basket League.

Οι Ροδίτες επικράτησαν με +41 πόντους (!), 89-48, της ομάδας της Νίκαιας και παρέμειναν αήττητοι στην έδρα τους την τρέχουσα σεζόν, με έξι στα έξι.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου «καθάρισαν» το ματς από τη 2η περίοδο (42-24), για να δεχτούν μόλις 9 πόντους στην 3η περίοδο (63-33) και να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Σμιθ Κένταλ πέτυχε 15 πόντους, ο Λίνος Χρυσικόπουλος 12 και ο Δημήτρης Κατσίβελης 11 για τους νικητές που είχαν 13/31 τρίποντα έναντι 2/18 των φιλοξενούμενων.

Ο Νταβόντε Λέισι (11π.) ήταν ο μόνος διψήφιος για τον Ιωνικό. Αυτή ήταν η 7η νίκη του Κολοσσού σε 12 αναμετρήσεις, ενώ ο Ιωνικός υπέστη την 9η ήττα του.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 42-24, 63-33, 89-48