Basket League: Η ΑΕΚ έκανε καλό ποδαρικό στο νέο της γήπεδο, 2/2 ο Προμηθέας Πάτρας - iefimerida.gr

Το νέο γήπεδο της ΑΕΚ στα Ανω Λιόσια
Το νέο γήπεδο της ΑΕΚ στα Ανω Λιόσια /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: INTIMENEWS

Νικηφόρο «ποδαρικό» στο νέο της «σπίτι», πραγματοποίησε η ΑΕΚ, η οποία στο κλειστό των Άνω Λιοσίων σημείωσε την πρώτη νίκη της στο εφετινό πρωτάθλημα της Basket League.

Η Ένωση επικράτησε άνετα με 81-69 της Λάρισας, για την 2η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην πρώτη τους απώλεια.

Η ασφυκτική άμυνα της ΑΕΚ για 35 λεπτά, με αποκορύφωμα το δεύτερο δεκάλεπτο, όταν κράτησε τη Λάρισα στους 6 πόντους, αποτέλεσε το «κλειδί» της Ένωσης. Οι «κιτρινόμαυροι», μετά την εντυπωσιακή δεύτερη περίοδο τους, πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +7 (36-29) και δεν κοίταξαν ξανά πίσω... Στο 35΄, μάλιστα, ο φωτεινός πίνακας έγραψε το +15 (70-55), δίνοντας τέλος στα όποια όνειρα είχαν φιλοξενούμενοι για «διπλό». Κορυφαίος των νικητών, που έδωσαν ρεσιτάλ ευστοχίας (70% στα δίποντα, 42% στα τρίποντα), ο Στέφαν Γέλοβατς με 21 πόντους και 4/4 τρίποντα, ενώ από τη Λάρισα ξεχώρισε ο Τζέιλεν Χάντσον με 14.

Την πρώτη του νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα της /Basket League, πανηγύρισε ο Ιωνικός, παρά την προσπάθεια του Άρη να επαναλάβει τον άθλο της πρεμιέρας, απέναντι στον Παναθηναϊκό. Η ομάδα της Νίκαιας άντεξε στην πίεση των «κίτρινων», που επέστρεψαν από το -17 του 25ου λεπτού (58-41), και στην παράταση (77-77κ.α.) υπερασπίστηκε την έδρα της με 93-83, για την 2η αγωνιστική. Σπουδαία εμφάνιση από τον Ιωσήφ Κολοβέρο (23 πόντοι, 6 ριμπάουντ), όπως και από τον Νίκο Χουγκάζ (18 πόντοι, 9 ριμπάουντ). Από τον Άρη πάλεψαν για ακόμη μία υπέρβαση οι Κάουαν (25π.), Χάνλαν (23π.) και Τζούιστον (20π.). Με 5/6 τρίποντα στην τέταρτη περίοδο και με την άμυνα να έχει μπει για τα καλά σε λειτουργία, ο Άρης όχι μόνο επέστρεψε από το -17, αλλά στο 37΄ κράτησε την τύχη στα... χέρια του, γράφοντας στον φωτεινό πίνακα το υπέρ του 70-73. Ο Τζέρμαν κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα για τον Ιωνικό από τα 6.75 στα 41΄΄ για τη λήξη (77-76), αλλά ο Λόκετ με 1/2 βολές έστειλε το ματς στην παράταση (77-77). Στο επιπλέον πεντάλεπτο, πάντως, ο Ιωνικός ήταν καταιγιστικός και με επιμέρους σκορ 16-6 έφτασε χωρίς άγχος στο τελικό 93-83.

Δίχως απώλειες συνεχίζει ο Προμηθέας στην/Basket League. Οι Αχαιοί επικράτησαν με 84-77 του ΠΑΟΚ στην Πάτρα, για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος, υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς στη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 34΄ και με το σκορ στο 69-62 υπέρ του Προμηθέα, ο ΠΑΟΚ είδε τον προπονητή του, Άρη Λυκογιάννη, να αποβάλλεται με δύο τεχνικές ποινές, λόγω διαμαρτυριών, ενώ την άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε και ο πρόεδρος της ομάδας, Θανάσης Χατζόπουλος.  Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ρέι με 17 πόντους, πολύτιμοι ήταν και οι Χαντ, Γκάντι με 15 και 12 πόντους, αντίστοιχα. Από τον ΠΑΟΚ πάλεψε ο Γκρίφιν με 19 πόντους.

Μετά από ένα αμφίρροπο ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ, ο Προμηθέας ήταν αυτός που επέβαλε το ρυθμό του στο 36΄, όταν από το 73-70 έτρεξε σερί 8-0 ξεφεύγοντας με 81-70 στο 38΄, με τον Γιαννόπουλο να βάζει την τελευταία... πινελιά από τα 6.75. Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο έλεγχος των ριμπάουντ από τους Αχαιούς και το κάρφωμα του Ρέι έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Σε αγώνες για την 2η αγωνιστική της Basket League, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

• Ιωνικός Ν.-Άρης 93-83 -παρ. (77-77κ.α.)
  • Προμηθέας Π.-ΠΑΟΚ 84-77
  • ΑΕΚ-Λάρισα 81-69
  • Κολοσσός Ρ.-Απόλλων Πατρων 10/10, 17:00
  • Ηρακλής-Περιστέρι 10/10, 17:00
  • Λαύριο-Ολυμπιακός 10/10, 20:00
  • Ρεπό: Παναθηναϊκός