Gold Cup: Βασικός ξανά ο Πινέδα της ΑΕΚ, στον τελικό το Μεξικό - iefimerida.gr

Gold Cup: Βασικός ξανά ο Πινέδα της ΑΕΚ, στον τελικό το Μεξικό

Ο Ορμπελίν Πινέδα με τη φανέλα του Μεξικού
Ο Ορμπελίν Πινέδα με τη φανέλα του Μεξικού / Φωτογραφία: ΑΠΕ

Με βασικό και εκ των πρωταγωνιστών του αγώνα τον άσο της ΑΕΚ, Ορμπελίν Πινέδα, η εθνική ομάδα του Μεξικού επικράτησε άνετα της Τζαμάικα με 3-0 και προκρίθηκε στον τελικό του CONCACAF Gold Cup.

Ανοιξε γρήγορα το σκορ με τον Μάρτιν (2'), ενώ στο 30ο λεπτό ο Τσάβες διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Αλβάρδο στο 93'. Ο Πινέδα ήταν βασικός είχε πολύ καλή παρουσία και έγινε αλλαγή στο 87ο λεπτό.

Στον τελικό, το Μεξικό θα αντιμετωπίσει τον Παναμά, που έκανε την έκπληξη και απέκλεισε τις ΗΠΑ στα πέναλτι.