Asteras AKTOR-Λεβαδειακός 1-1: «Όρθιοι» στην Τρίπολη οι Βοιωτοί - iefimerida.gr

Asteras AKTOR-Λεβαδειακός 1-1: «Όρθιοι» στην Τρίπολη οι Βοιωτοί

Asteras AKTOR-Λεβαδειακός, Super League
Asteras AKTOR-Λεβαδειακός, Super League / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Λεβαδειακός έφυγε με βαθμό από την Τρίπολη αποσπώντας 1-1 από τον γηπεδούχο Astera AKTOR στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής, με το συγκρότημα του Κλοντ Μακελελέ να καταγράφει τη δεύτερη συνεχή ισοπαλία με το ίδιο σκορ, μετά το Αγρίνιο.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου αιφνιδίασε τους Αρκάδες ανοίγοντας το σκορ στο 8ο με αυτογκόλ του Αλάγκμπε, καθώς σε γύρισμα του Γιαννιώτα και προσπάθεια του Μπάλτζι για σουτ η μπάλα χτύπησε στον παίκτη των γηπεδούχων, άλλαξε πορεία και ο Παπαδόπουλος τη μάζεψε από τα δίχτυα του.

Το προβάδισμα των Βοιωτών επηρέασε το μυαλό και κατ΄ επέκταση το παιχνίδι του Astera AKTOR, που προσπαθούσε ανορθόδοξα να δημιουργήσει προϋποθέσεις απειλής.

Ωστόσο, το συγκρότημα του Μακελελέ κατόρθωσε να φέρει τον αγώνα στην ισοπαλία δύο λεπτά πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 45΄ με καρφωτή κεφαλιά του Καλτσά από σέντρα του Χουχούμη (43΄).

Ο σκόρερ των Πελοποννήσιων λίγο έλλειψε να κάνει δύο τα τέρματά του στο 55΄, όταν προσπάθησε ανεπιτυχώς να εκτελέσει με το εξωτερικό του ποδιού στη σέντρα του Κρεσπί.

Ένα λεπτό αργότερα ο διαιτητής Τσακαλίδης έδειξε πέναλτι σε πέσιμο του Μούμο, αλλά μετά την ανασκόπηση της φάσης, καθώς κλήθηκε από τον VAR, ανακάλεσε το αρχικό σφύριγμα.

Ο Έλληνας διαιτητής κλήθηκε εκ νέου για on field review με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (χέρι του Ντελί σε σουτ του Τσάπρα) κι αυτή τη φορά έδειξε την άσπρη βούλα, αλλά ο πολύπειρος Νίκος Παπαδόπουλος νίκησε τον Γιαννιώτα πέφτοντας στην αριστερή γωνία του.

Ο Μπαρτόλο έκανε εκπληκτική κούρσα από δεξιά στο 71΄ αλλά το γύρισμά του στον αμαρκάριστο Άνταμ ήταν δυνατό και ο Ούγγρος φορ αν και ολομόναχος δεν πρόλαβε να εκτελέσει.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντελί έβαλε σωτήριο μπλοκ στην προσπάθεια του Γιαννιώτα να εκτελέσει (75΄) και κάπου εκεί οι προσπάθειες των δύο αντίπαλων κόπασαν, καθώς με το χρόνο να έχει λιγοστέψει δεν ήθελαν ρίσκο.

Asteras AKTOR-Λεβαδειακός 1-1

Asteras AKTOR (Κλοντ Μακελελέ): Παπαδόπουλος (90΄ Τσιντώτας), Άλχο, Αλάγκμπε, Ντελί, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι, Μούμο (80΄ Γκος), Καλτσάς (74΄ Παλάσιος), Κρεσπί, Άλβαρες (46΄ Μπαρτόλο), Άνταμ (80΄ Καστάνο).

Λεβαδειακός (Nίκος Παπαδόπουλος): Γκαραβέλης, Λιάγκας, Παπαδόπουλος, Μορέιρα, Τσάπρας, Πλέγας (83΄ Τσοκάι), Μεχία (64΄ Κωστή), Γιαννιώτας (83΄ Συμελίδης), Ζίνι (40΄ Πεντρόζο), Ρόμο.