Άρης-Αστέρας Τρίπολης 3-2: Πρώτη νίκη για τους Θεσσαλονικείς στη νέα Super League, στην επιστροφή Μάντζιου - iefimerida.gr

Πρώτη νίκη για τον Άρη στη Super League 2023-24, επί του Αστέρα Τρίπολης στη Θεσσαλονίκη / Φωτογραφία: Intime-ΜΩΥΣΙΑΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Την πρώτη του νίκη στη Super League 2023-24 πανηγύρισε ο Άρης, ο οποίος επικράτησε με 3-2 του αξιόμαχου Αστέρα Τρίπολης στη Θεσσαλονίκη.

Η δεύτερη θητεία του Άκη Μάντζιου στην τεχνική ηγεσία των «κίτρινων» ξεκίνησε με αγχωτική, αλλά κομβικής σημασίας νίκη, πρώτη στο πρωτάθλημα της Super League μετά από δύο σερί ήττες.

Ζαμόρα (16'), Μορόν (61') και Φαμπιάνο (πέναλτι 82') ήταν οι σκόρερ των νικητών, ενώ για την ομάδα του Αστέρα Τρίπολης, που γνώρισε τη δεύτερη ήττα στη Θεσσαλονίκη μετά από εκείνη της πρεμιέρας από τον ΠΑΟΚ, είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μπαρτόλο (28') και ο Μάντζης στο 85' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Super League: Ενδιαφέρον μέχρι τέλους στο ματς, πήρε το τρίποντο ο Άρης επί του Αστέρα

Ο αγώνας στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Άρη, που ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς στο σκορ. Στο 16', από τη σέντρα του Κάρλσον και την κεφαλιά-πάσα του Μορόν, ο Ζαμόρα κατέβασε τη μπάλα και με πλασέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους (1-0).

Θα περίμενε κανείς ότι η ομάδα του Μάντζιου θα πίεζε περισσότερο για ένα δεύτερο γκολ που θα της έδινε σημαντικό προβάδισμα για την πρώτη της νίκη, ωστόσο, ήταν ο Αστέρας που βγήκε μπροστά για να ισοφαρίσει και τα κατάφερε στο 28'.

«Δράστης» του 1-1 ήταν ο Μπαρτόλο, ο οποίος με αριστερό συρτό σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Κουέστα. Στα υπόλοιπα λεπτά που έμειναν για τη λήξη του ημιχρόνου οι παίκτες του Ράσταβατς έλεγξαν τον ρυθμό και δεν επέτρεψαν στους Θεσσαλονικείς να τους απειλήσουν.

Χωρίς να είναι καλύτερος από τον αντίπαλό του, ο Άρης κατάφερε να προηγηθεί στο 61' με το πλασέ του Μορόν μετά από ασίστ του Νταρίντα. Ο Ισπανός πήρε την μπάλα από οριακή θέση και πλάσαρε ιδανικά τον Παπαδόπουλο για το 2-1.

Το παιχνίδι φάνηκε να τελειώνει στο 82'. Δύο λεπτά νωρίτερα οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μορόν από τον Παπαδόπουλο και ο Φαμπιάνο με ψύχραιμο πλασέ στο κέντρο της εστίας «έγραψε» το 3-1.

Οι Αρκάδες, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 85΄ μετέτρεψαν το παιχνίδι σε θρίλερ. Ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ο Μάντζης με πλασέ από τη μικρή περιοχή μείωσε σε 3-2, βάζοντας ξανά τους φιλοξενούμενους στη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος, που τελικά δεν ήρθε.

Δείτε τα highlights της αναμέτρησης στο «Κλεάνθης Βικελίδης» πατώντας ΕΔΩ.

Άρης - Αστέρας Τρίπολης 3-2

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Φεράρι, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μοντόγια, Νταρίντα (90+5' Πάβισιτς), Ντουκουρέ, Ρουπ (76' Τζούρασεκ), Ζαμόρα (76' Μενέντες), Κάρλσον (76' Χριστοδουλόπουλος), Μορόν

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρσία (73' Καρμόνα), Καστάνιο, Ατιένζα (85' Χριστόπουλος), Άλβαρες, Μουνάφο (46' Σουρλής), Αλάγκμπε, Σίτο (73' Καλτσάς), Μπαρτόλο, Κρέσπι (84' Μάντζης), Μιριτέλο