Ολοκληρώθηκε, στην Αρχαία Ολυμπία, η Τελετή Αφής της Ολυμπιακής Φλόγας για τους Χειμερινούς Αγώνες του 2022, που θα φιλοξενηθούν στο Πεκίνο (4-20 Φεβρουαρίου).
Η τελετή πραγματοποιήθηκε στην Αρχαία Ολυμπία, σύμφωνα με το παραδοσιακό τελετουργικό, αλλά χωρίς την παρουσία κοινού, λόγω των περιοριστικών μέτρων για την Covid-19.
Η Ολυμπιακή Φλόγα άναψε λίγο μετά τις 11:00 το πρωί, από τις ακτίνες του ήλιου στον ναό της Ήρας στην Αρχαία Ολυμπία, λίκνο των αρχαίων Ολυμπιακών Αγώνων.
![Στιγμιότυπο από την τελετή αφής της Φλόγας](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2021-10/olympiaki-floga-xoros.jpg?itok=1Vop03fw)
Παρόντες ήταν η Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας, Κατερίνα Σακελλαροπούλου, ο πρόεδρος της ΔΟΕ, Τόμας Μπαχ, εκπρόσωποι της ελληνικής και της κινέζικης Ολυμπιακής Επιτροπής και διαπιστευμένοι δημοσιογράφοι.
![Η Κατερίνα Σακελλαροπούλου με τον Τόμας Μπαχ](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2021-10/olympiaki-floga-sakellaropoulou-bach.jpg?itok=vXFyGhDM)
Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο