ΑΕΚ: Απογοήτευσε στο πρώτο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους, βαριά ήττα με 6-0 από την Άλκμααρ - iefimerida.gr

Βαριά ήττα για την ΑΕΚ στο πρώτο φιλικό
Βαριά ήττα για την ΑΕΚ στο πρώτο φιλικό / Φωτογραφία: Eurokinissi

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε της αγωνιστικές υποχρεώσεις η ΑΕΚ, καθώς στο πρώτο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους γνώρισε βαριά ήττα με 6-0 από την Άλκμααρ.

Η «Ένωση» παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες κι έδειξε ότι έχει ανάγκη από ενίσχυση. Από το πρώτο ημίχρονο πίεσε ψηλά, έχασε κάποιες ευκαιρίες με τον Γαλανόπουλο και τον Μάνταλο, όμως τα αμυντικά κενά της φάνηκαν και δέχτηκε συνολικά τρία γκολ.

Αρχικά, ο Φαν Μπόμελ νίκησε τον Θεοχάρη στο 10ο λεπτό, έπειτα από λάθος του Γιόνσον στο κέντρο που εκμεταλλεύτηκε ο Μπούρμεστερ, στο 27' ο Ζεεφουίκ έκανε το 2-0, ενώ στο 43' ο Μπούρμεστερ έκανε το 3-0.

Τα πράγματα δεν διαφοροποήθηκαν στο δεύτερο 45λεπτο, παρά τις αλλαγές του Ματίας Αλμέιδα. Ο Θεοδωρίδης έχασε ευκαιρία για να σκοράρει στο 59', με τον Ντε Βιτ να κάνει το 4-0 τέσσερα λεπτά αργότερα, έπειτα από λάθος του Ραντόνια.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, ωστόσο η Άλκμααρ βρήκε ακόμη δύο γκολ, αρχικά με τον Ντε Ροντέ στο 88' και με τον Κάσιους στην επόμενη φάση για να διαμορφωθεί το τελικό 6-0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αλκμααρ: Οβούσου (46΄ Βέρχολστ), Πενέτρα (46΄ Κάσιους), Βαν Μπόμελ (46΄ Γκόες), Κλασιέ (46΄΄Μάρτινς), Ντέκερ (46΄ Κουπμάινερς), Λάχντο (46΄ Μίγινανς), Σούτεν (46΄ Μπαζούρ), Σμιτ (46΄ Ποκού), Μπουρμέεστερ (46΄ Σαντίκ), Ζεεφουίκ (46΄ Βαν Μπρέντεροτ) και Ντε Βιτ..

ΑΕΚ: Θεοχάρης (46΄ Αγγελόπουλος), Ρότα (46΄ Κανελλόπουλος), Μουκουντί (46΄ Πήλιος), Μήτογλου (46΄ Χρυσόπουλος), Χατζισαφί (46΄ Ραντόνια), Γιόνσον (46΄ Φοφανά), Μάνταλος (46΄ Ρουκουνάκης), Γαλανόπουλος (46΄ Μαχαίρας), Γκαρσία (46΄ Ζίνι), Ελίασον (46΄ Τσιλούλης), Φερνάντες (46΄ Θεοδωρίδης / 72' Κάτσικας).