ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 2-0: Εύκολη «κιτρινόμαυρη» νίκη στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Super League - iefimerida.gr

Νίκη της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ για την 9η αγωνιστική της Super League
Νίκη της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ για την 9η αγωνιστική της Super League / Φωτογραφία: Intime-ΚΑΡΑΤΖΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Με μια εύκολη νίκη της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ, σε σχέση με ό,τι μπορεί να μαρτυρά το τελικό 2-0, ολοκληρώθηκε το ντέρμπι «δικεφάλων» για την 9η αγωνιστική της Super League.

Η Ένωση σημείωσε τα γκολ με τα οποία έφτασε στους 3 βαθμούς στο 17ο λεπτό με τον Πινέδα και στο 54ο με τον Ελίασον, ενώ είχε αρκετές ακόμη καλές στιγμές -μεταξύ των οποίων και δοκάρι στο 12ο λεπτό.

Με αυτό το αποτέλεσμα το σύνολο του Ματίας Αλμέιδα έφτασε τους 20 βαθμούς, 2 πίσω από τον πρωτοπόρο Παναθηναίκό (τουλάχιστον μέχρι να υπάρξει οριστική απόφαση για την τύχη του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό), ενώ η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έμεινε στους 17.

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ: Οι γηπεδούχοι επέβαλλαν από νωρίς τον ρυθμό τους

Ο Αργεντινός τεχνικός νίκησε στην... πράσινη σκακιέρα τον Ρουμάνο συνάδελφό του, καθώς οι παίκτες του ανάγκασαν σε αρκετά λάθη τους αντιπάλους τους και εκμεταλλευόμενοι δύο από αυτά, έφτασαν με μια σχετική άνεση στο ζητούμενο, που ήταν η νίκη.

Δεν ήταν καν από τους αγώνες εκείνους που η Ένωση αποδείχθηκε καταιγιστική, αλλά εάν μια ομάδα δικαιούταν τουλάχιστον ένα γκολ επιπλέον σε αυτό το ματς, ήταν εκείνη. Ωστόσο, εάν κάτι παρουσίασε για πρώτη φορά στη σεζόν ως... καινούριο, ήταν η αμυντική της λειτουργία, κάτι που σε μεγάλο βαθμό ήταν προβληματικό στα περισσότερα παιχνίδια της στη σεζόν.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ βρήκε τις τρεις καλύτερες στιγμές της με ισάριθμες σέντρες και κεφαλιές. Στο 12' η κεφαλιά του Πόνσε από σέντρα Ελίασον βρήκε δοκάρι, ενώ ο Πινέδα δεν λάθεψε 5 λεπτά αργότερα, όταν ο Μάνταλος του έβγαλε μια απίθανη ασίστ.

Στο 40' οι «κιτρινόμαυροι» είχαν μια ακόμη καλή στιγμή, όταν ο Μάνταλος βρήκε με βαθιά μπαλιά τον πολύ κινητικό Ελίασον, που έβγαλε τη σέντρα, με τον Πόνσε να παίρνει την κεφαλιά από την «καρδιά» της περιοχής και την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι του Κοτάρσκι.

Δυο λεπτά αργότερα (42') ο Μουκουντί εξουδετέρωσε τον Ντεσπόντοφ, έβγαλε την αντεπίθεση και στην εξέλιξη της φάσης το γύρισμα του Μοχαμάντι, που συνδυάστηκε με τον Πινέδα, δεν βρήκε στόχο. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Πόνσε είχε ένα κακό τελείωμα εντός περιοχής, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 1-0.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους ο Λουτσέσκου έβγαλε από το γήπεδο τον Βιεϊρίνια και πέρασε στη θέση του τον Σάστρε, αλλά αυτό δεν άλλαξε πολλά στην εικόνα του αγώνα. Στο 51' οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για επαφή του Οζντόεφ στον Ελίασον εντός περιοχής, με τον Μπριχ μετά από ενημέρωση από τον VAR δείχνει «παίζετε» -όπως έδειξε και ο ίδιος σε πρώτο χρόνο.

Ωστόσο, στο 54' ο Ελίασον έγινε ακόμη πιο απειλητικός, καθώς βρήκε δίχτυα. Σε μια πολύ καλή συνεργασία των «κιτρινόμαυρων», ο Σιμάνσκι σέντραρε εντός περιοχής των φιλοξενούμενων, ο Σουηδός εξτρέμ με ωραίο κοντρόλ και εξαιρετικό πλασέ έκανε το 2-0.

Μετά τη μία ώρα παιχνιδιού οι δυο προπονητές προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές, κάτι που επηρέασε το ρυθμό. Ο Τσούμπερ στο 65' έκανε ένα μακρινό σουτ που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η επιθετική αδυναμία των «ασπρόμαυρων» έδωσε στην ομάδα του Αλμέιδα ώθηση να ψάξει και το τρίτο γκολ, κάτι που τελικά δεν κατάφερε, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Στο 80, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μουκουντί πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Κοτάρσκι μπλόκαρε, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Γαλανόπουλος επιχείρησε ένα πλασέ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.

Στο 89' ο Τσούμπερ «κουβάλησε» την μπάλα, έπιασε και το σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από τη ρίζα του δεξιού δοκαριού και στις καθυστερήσεις ο Πισάρο έκανε διαγώνιο σουτ που έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 90+6', όταν ο Σάστρε έπιασε το σουτ εντός περιοχής, αλλά ο Μοχαμάντι έκανε την παρέμβαση και ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε.