ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-1: Το ντέρμπι «δικεφάλων» είχε τα πάντα εκτός από νικητή [βίντεο] - iefimerida.gr

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-1: Το ντέρμπι «δικεφάλων» είχε τα πάντα εκτός από νικητή [βίντεο]

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ, Super League
ΑΕΚ-ΠΑΟΚ, Super League / Φωτογραφία: Eurokinissi

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ «κόλλησαν» στο 1-1 στην OPAP Arena, στο ντέρμπι «δικεφάλων» της 8ης αγωνιστικής της Super League.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με τον Αμπντούλ Ραχμάν Μπάμπα στο 15ο λεπτό, αλλά η Ένωση ισοφάρισε δέκα λεπτά αργότερα με τον Φρανζί Πιερό. Ό,τι καλύτερο είχε να προσφέρει το ματς ήταν το πρώτο ημίχρονο, αφού στο δεύτερο οι πολλές διακοπές δε βοήθησαν να παιχτεί ποδόσφαιρο.

Δείτε πώς μετέδωσε LIVE την αναμέτρηση το iefimerida.gr.

Η εικόνα του αγώνα

Θέλοντας να αξιοποιήσει τη δύναμη της έδρας, η ΑΕΚ μπήκε πιο φουριόζα στο ματς, βάζοντας δυναμισμό στο παιχνίδι της. Το σουτ του Αμπουμπακάρι Κοϊτά στο 12’ δε βρήκε στόχο, με τον ΠΑΟΚ να αγγίζει το γκολ στο 14’. Από λάθος του Ρομπέρτο Περέιρα, ο Τάισον έκανε την προσπάθεια, έδωσε τον Μαγκομέντ Οζντόεφ που σούταρε από το ύψος του πέναλτι, με τον Θωμά Στρακόσια να ακουμπάει την μπάλα και να τη στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι.

Και από το κόρνερ που ακολούθησε, οι «ασπρόμαυροι» άνοιξαν το σκορ. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς εκτέλεσε, ο Φεντόρ Τσάλοφ πήρε την πρώτη κεφαλιά κι ο Μπάμπα με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Στρακόσια για το 0-1. Θέλοντας, μάλιστα, να εκμεταλλευτούν το momentum, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν σε δυο περιπτώσεις προϋποθέσεις για δεύτερο γκολ, χωρίς όμως ουσιαστική τελική προσπάθεια.

Η ΑΕΚ ανασυντάχθηκε κι ευτύχησε να ισοφαρίσει σχετικά γρήγορα. Ο Κοϊτά βρήκε στην περιοχή τον Πιερό που έκανε κίνηση… πίβοτ πάνω στον Τόμας Κεντζιόρα και πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Ντομινίκ Κοτάρσκι για το 1-1 στο 25’. Δέκα λεπτά αργότερα, ο φορ από την Αϊτή βγήκε στα δεξιά κι έκανε τη σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία δε βρήκε στόχο.

Γρήγορη αντεπίθεση των γηπεδούχων στο 38’, με τον Πιερό να στρώνει στον Λάζαρο Ρότα μετά τη σέντρα του Λιβάι, αλλά ο Κοτάρσκι βγήκε γρήγορα και σταμάτησε το σουτ του διεθνή δεξιού μπακ, με τον Περέιρα να αστοχεί απελπιστικά στη συνέχεια. Ήταν κι η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο.

Το φάουλ του Έρικ Λαμέλα στο 55’ πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κοτάρσκι, σε φάση που η ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι του Μπάμπα πάνω στον Λιβάι, ενώ κι η κεφαλιά του Πιερό μετά τη σέντρα του Ρότα στο 59’ πέρασε ψηλά. Ο σκόρερ του ΠΑΟΚ έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Γιόνι Ότο να περνάει σε ρόλο αριστερού μπακ και τον Κεντζιόρα δεξιά.

Οι δυο προπονητές έκαναν τις αλλαγές τους - μάλιστα ο Ματίας Αλμέιδα πέρασε και τον Άντονι Μαρσιάλ που έκανε ντεμπούτο - όμως το παιχνίδι είχε χάσει το ρυθμό του. Ένα σουτ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς στο σώμα του Μουκουντί κι ένα του Μόουζες Οντουμπάτζο που πέρασε άουτ ήταν οι μόνες άξιες καταγραφής ευκαιρίες.

Το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους με τον ΠΑΟΚ να παραμένει στην κορυφής της κατάταξης, έχοντας για συγκάτοικο τον συμπολίτη Άρη, με την ΑΕΚ να ακολουθεί με τον Ολυμπιακό έχοντας δυο βαθμούς λιγότερους.

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-1

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσια, Μουκουντί, Πήλιος, Ρότα (76’ Οντουμπάτζο), Βίντα, Σιμάνσκι, Περέιρα (76’ Πινέδα), Λαμέλα, Κοϊτά (82’ Γκατσίνοβιτς), Λιβάι (76’ Μαρσιάλ), Πιερό.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Λόβρεν, Κεντζιόρα, Μπάμπα (63’ Κόλεϊ), Σβαμπ, Οζντόεφ (75’ Καμαρά), Μουργκ (75’ Κωνσταντέλιας), Ζίβκοβιτς, Τάισον (89’ Ντεσπόντοφ), Τσάλοφ (63’ Μπράντον).

• Παρών στην OPAP Arena και ο μικρός Γιάννης Παπαστεφανάκης, ο γνωστός φίλος του ΠΑΟΚ που προ ημερών επέστρεψε από τις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, έχοντας υποβληθεί σε σοβαρή χειρουργική επέμβαση προκειμένου να καταφέρει να σταθεί ξανά στα πόδια του.
  • Παρών στις κερκίδες της OPAP Arena και ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Εθνικής Ελλάδας, Ιβάν Γιοβάνοβιτς που γνώρισε την αποθέωση.
  • Την κίτρινη κάρτα του Ράντε Ομπρένοβιτς αντίκρισε στο 43’ ο Ραζβάν Λουτσέσκου για έντονη διαμαρτυρία, με τον Άρολντ Μουκουντί να πλησιάζει και να… φιλάει τον Ρουμάνο προπονητή.