BCL: «Βαριά» ήττα της ΑΕΚ στη Γερμανία, έχασε με 93-74 από τη Βόννη - iefimerida.gr

BCL: «Βαριά» ήττα της ΑΕΚ στη Γερμανία, έχασε με 93-74 από τη Βόννη

Βόννη-ΑΕΚ, BCL
Βόννη-ΑΕΚ, BCL / Φωτογραφία: BCL

Την πρώτη (και δη «βαριά») ήττα της στον 5ο όμιλο του Basketball Champions League γνώρισε η ΑΕΚ.

Η Ένωση συνετρίβη από την Τέλεκομ Βόννης με 93-74 στο «Telecom Dome», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, με το ρεκόρ της να «πέφτει» σε 1-1.

Οι Ντάριους ΜακΓκι (23π., 5/10τρίπ.), Τόμας Κένεντι (16π., 8ρ.) και Σαμ Γκρίζελ (15π., 3/5τρίπ., 5 ασ.) «εκτέλεσαν» τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι ξέμειναν από δυνάμεις στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο πρώτο δεκάλεπτο, «οικοδόμησαν» γρήγορα μία σημαντική διαφορά (12-2 στο 3’ με καλάθι του Κένεντι) με την ΑΕΚ να «κυνηγάει» από πολύ νωρίς και να μην μπορεί να «ροκανίσει» την απόσταση, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο -8 (26-19).

Η Τέλεκομ συνέχισε να «εκτελεί» από μακριά τους «κιτρινόμαυρους» ανεβάζοντας τη διαφορά στους 15 στο 12’ με το τρίποντο του Αλέγκρι (32-17). Η ΑΕΚ άρχισε να «σφίγγει» στη συνέχεια την άμυνά της και με ένα επί μέρους σκορ 3-10, πήγε στα αποδυτήρια απ’ το -3 (36-39).

Στην τρίτη περίοδο η «Ένωση» ξαναμπήκε στο ματς χάρη στους Χέιλ και Χαμπ και μάλιστα πήρε και «κεφάλι» στο σκορ με 55-59 με τρίποντο του Λιθουανού φόργουορντ 1’16’’ πριν απ’ το φινάλε του δεκαλέπτου. Δεν έδειξε, ωστόσο, την ίδια συνέπεια και συνέχεια.

Ένα γρήγορο 4-0 των Γερμανών οδήγησε ξανά τον αγώνα σε απόλυτη ισορροπία, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο ήρθε η «κατάρρευση» για την ΑΕΚ.

Η Τέλεκομ πέτυχε 34 πόντους στην τελευταία περίοδο (έκλεισε το ματς με 14/32 τρίποντα), με τους «κιτρινόμαυρους» να μην μπορούν να ακολουθήσουν σε κανένα σημείο το ρυθμό του αγώνα, γνωρίζοντας εντέλει «βαριά» ήττα με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 39-36, 59-59, 93-74

Βόννη-ΑΕΚ 93-74

ΤΕΛΕΚΟΜ ΒΟΝΝΗΣ (Ρόελ Μόορς): ΜακΓκι 23 (5), Μπαχρέ 11 (1), Γκρίζελ 15 (2), Φλέμινγκ Τζούνιορ 5 (1), Σοάρες, Αλέγκρι 9 (3), Χούμε 8 (2), Παπέ 4, Τίμαν 2, Μίλερ, Κένεντι 16, Καζακεβίτσιους

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Γκρέι 8, Σκορδίλης, Χαμπ 11 (3), Καράμπελας, Φλιώνης, Μπράις 18 (3), Κουζμίνσκας 10 (2), Νετζήπογλου 6, Αλέιν 5 (1), Κουζέλογλου, Γκόλντεν 2, Χέιλ 14 (1)