ΑΕΚ: Παρουσίασε βελτίωση κι έριξε φιλική τριάρα στην Μπέρσχοτ [βίντεο] - iefimerida.gr

ΑΕΚ: Παρουσίασε βελτίωση κι έριξε φιλική τριάρα στην Μπέρσχοτ [βίντεο]

Φιλική τριάρα για την ΑΕΚ στην Ολλανδία
Φιλική τριάρα για την ΑΕΚ στην Ολλανδία / Φωτογραφία: Eurokinissi

Αρκετά βελτιωμένη παρουσιάστηκε η ΑΕΚ στο δεύτερο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους, καθώς νίκησε την Μπέρσχοτ με 3-0 κι άφησε πίσω την εξάρα από την Άλκμααρ.

Η φιλική αναμέτρηση ήταν χωρισμένη σε δύο 60λεπτα, με τους παίκτες της πρώτης ομάδας της ΑΕΚ να αγωνίζονται στο πρώτο και εκείνους της ΑΕΚ Β' να περνούν στο δεύτερο.

Οι Γαλανόπουλος (9') και Ζίνι (15') είχαν δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην «Ένωση» στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, με τον Γκολφίνο στο 78' να διαμορφώνει το τελικό 3-0 σε ένα εξαιρετικό γκολ σε επίπεδο συνδυασμών στην αντεπίθεση.

Επόμενο φιλικό για την ΑΕΚ το προσεχές Σάββατο (6/7) απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ, σε ένα παιχνίδι τριών 45λεπτων. Δεν αγωνίστηκαν οι Γιόνσον και Λιούμπισιτς για λόγους αποφόρτισης, αποχώρησε με μια ενόχληση στα πλευρά ο Φερνάντες.

H σύνθεση της ΑΕΚ:

Στο πρώτο 60λεπτο ο Ματίας Αλμέιδα έβαλε να παίξουν οι: Θεοχάρης, Χατζισαφί, Μουκουντί, Μήτογλου, Ρότα, , Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Ελίασον, Φερνάντες (50' Μαχαίρας), Ζίνι, Λιβάι Γκαρσία.

Στο δεύτερο 60λεπτο αγωνίστηκαν οι: Αγγελόπουλος, Πήλιος, Κοσίδης, Χρυσόπουλος, Ραντόνια, Φοφανά, Ρουκουνάκης, Κάτσικας, Μαχαίρας, Γκολφίνος, Θεοδωρίδης και Κανελλόπουλος.