ΑΕΚ: Πολλά αμυντικά προβλήματα και ήττα με 3-1 από τη Φέγενορντ σε φιλικό - iefimerida.gr

ΑΕΚ: Πολλά αμυντικά προβλήματα και ήττα με 3-1 από τη Φέγενορντ σε φιλικό

Φάση από το Φέγενορντ-ΑΕΚ
Φάση από το Φέγενορντ-ΑΕΚ / Φωτογραφία: INTIME NEWS

Την ήττα από τη Φέγενορντ με 3-1 γνώρισε σήμερα η ΑΕΚ, στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας της ενόψει της νέας σεζόν, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο προπονητικό κέντρο της ολλανδικής ομάδας στο Ρότερνταμ.

Οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το γκολ στο 7ο λεπτό, όταν η κεφαλιά του Μπράιαν Λίνσεν έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς «άνοιξε το σκορ» στο 14΄ με τον Μουαμέρ Τάνκοβιτς.

Μετά από κλέψιμο του Ντάμιαν Σιμάνσκι και κούρσα τριάντα μέτρων από τα δεξιά του Τάνκοβιτς, ο Σουηδός, αν και πιεζόμενος, σκόραρε με συρτό σουτ στην απέναντι γωνία. Όμως η Φέγενορντ ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενη με 3-1.

Αρχικά, ο Μπράιαν Λίνσεν ισοφάρισε με ψηλοκρεμαστό πλασέ στο 29΄ (1-1), ενώ τρία λεπτά αργότερα η Φέγενορντ πήρε το προβάδισμα στο σκορ με το κοντινό σουτ του Μπάνις (2-1). Η ολλανδική ομάδα ευτύχησε να πετύχει και τρίτο γκολ πριν το ημίχρονο, με τον Λίνσεν να δίνει την ασίστ στον Λουίς Σινίστρα, ο οποίος με πλασέ διαμόρφωσε το 3-1, το οποίο διατηρήθηκε έως το τέλος του αγώνα.

Φέγενορντ-ΑΕΚ 3-1

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης (67΄ Νταντσένκο), Νεντελτσιάρου, Λάτσι (40΄ Λόπες), Μιτάι (67΄ Ραντόνια), Σάκχοφ (46΄ Γκαρσία), Σιμάνσκι (67΄ Σαμπανάτζοβιτς), Γαλανόπουλος (75΄ Ρουκουνάκης), Τάνκοβιτς, Μάνταλος (75΄ Χριστόπουλος), Ανσαριφάρντ (55΄ Κοσίδης)

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ: Μπάιλοβ, Πέντερσεν, Σένεσι, Μαλάτσια, Τιλ, Ντίμερς, Φερ, Τόορνστρα, Σινίστρα, Λίνσεν, Μπάνις. Αγωνίστηκαν και οι Γιάνσεν, Χολ, Σκόγκεν, Μπούργκερ, Αζαρκαν, Γιόργκενσεν, Μπάλντε, Αντονούτσι