Την ευκαιρία να ανταλλάξει απόψεις με τους ομολόγους του για τους στόχους της μελλοντικής συνεργασίας στην ευρύτερη περιοχή είχε ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης, κατά τη διάρκεια της τηλεδιάσκεψης των ηγετών κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης και των έξι χωρών της Ανατολικής Εταιρικής Σχέσης.
Ο πρωθυπουργός, σύμφωνα με πληροφορίες, τόνισε πως είναι καίριας σημασίας η ενίσχυση της συνεργασίας στους τομείς της οικονομίας, της ενέργειας, του περιβάλλοντος και της κλιματικής αλλαγής, της μετανάστευσης και του ψηφιακού μετασχηματισμού.
![Τηλεδιάσκεψη του πρωθυπουργού με τους ηγέτες της Ανατολικής Εταιρικής Σχέσης -Φωτογραφία: ΓτΠ/Δημήτρης Παπαμήτσος](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mitsotakis-anatoliki-etairiki-3.jpg?itok=eN0yy47h)
Ο Κυριάκος Μητσοτάκης χαιρέτησε την έως τώρα πρόοδο των Ανατολικών εταίρων στο μεταρρυθμιστικό τους έργο, ιδιαίτερα στον οικονομικό τομέα.
![Φωτογραφία: ΓτΠ/Δημήτρης Παπαμήτσος](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mitsotakis-anatoliki-etairiki-2.jpg?itok=qaw7Atgx)
Τόνισε δε την ανάγκη εντατικοποίησης των προσπαθειών, ακόμη περισσότερο στους τομείς των δημοκρατικών θεσμών, του κράτους δικαίου, της προστασίας των ανθρωπίνων δικαιωμάτων καθώς και της καταπολέμησης της διαφθοράς.
![Φωτογραφία: ΓτΠ/Δημήτρης Παπαμήτσος](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mitsotakis-anatoliki-etairiki-1.jpg?itok=PmEjMN2y)
Όσον αφορά την πανδημία του κορωνοϊού, ο πρωθυπουργός υπογράμμισε τη σημασία της αλληλεγγύης που επέδειξε η ΕΕ, η οποία από την πρώτη στιγμή στάθηκε δίπλα στους Ανατολικούς εταίρους συνδράμοντας τόσο στην αντιμετώπιση των άμεσων υγειονομικών αναγκών όσο και των κοινωνικοοικονομικών συνεπειών της πανδημίας.
![Φωτογραφία: ΓτΠ/Δημήτρης Παπαμήτσος](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mitsotakis-anatoliki-etairiki.jpg?itok=-i4MAgzP)