Την ποδοσφαιρική Εθνική Ομάδα Αστέγων υποδέχθηκε στο Μέγαρο Μαξίμου το μεσημέρι της Δευτέρας ο πρωθυπουργός, Κυριάκος Μητσοτάκης.
Ο πρωθυπουργός, σύμφωνα με πληροφορίες, επαίνεσε τα μέλη της Εθνικής Ομάδας για μια ακόμη φορά για τη δύναμή τους, ενώ παράλληλα άκουσε τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν, στέλνοντας το μήνυμα πως η Πολιτεία θα είναι δίπλα σε εκείνους που καταβάλλουν μεγάλο αγώνα για μια καλύτερη ζωή.
Εικόνες: Η Εθνική Ομάδα Αστέγων στο Μέγαρο Μαξίμου
Δεν είναι άλλωστε η πρώτη φορά που έχει συνάντηση μαζί τους, καθώς ο Κυριάκος Μητσοτάκης τον Δεκέμβριο του 2016 είχε ανταποκριθεί στην πρόσκλησή τους για έναν «ζεστό» ποδοσφαιρικό αγώνα στην καρδιά του χειμώνα.
Η καταπολέμηση της φτώχειας και του κοινωνικού αποκλεισμού με τις κατάλληλες πολιτικές, ώστε να επιτευχθεί η καθολική, ισότιμη και ομαλή ένταξη στον κοινωνικό ιστό αποτελεί βασική κυβερνητική προτεραιότητα, σύμφωνα με πηγές του Μεγάρου Μαξίμου.
![Ο πρωθυπουργός, Κυριάκος Μητσοτάκης με μια μπάλα στα χέρια](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/ethniki-omada-astegwn-mitsotakis-5-8-19.jpg?itok=DvmUZePk)
Ο πρωθυπουργός, Κυριάκος Μητσοτάκης συνομίλησε με μέλη της Εθνικής Ομάδας Αστέγων που έφτασε στο Μέγαρο Μαξίμου.
![Ο Κυριάκος Μητσοτάκης υποδέχθηκε την Εθνική Ομάδα Αστέγων στο Μέγαρο Μαξίμου](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/maximoy-ethniki-omada-athegwn-8-5-19.jpg?itok=rd77MgO2)
Στη συνάντηση έδωσαν επίσης το «παρών» η υφυπουργός για θέματα Πρόνοιας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης Δόμνα Μιχαηλίδου και ο γενικός γραμματέας Κοινωνικής Αλληλεγγύης και Καταπολέμησης της Φτώχειας Γιώργος Σταμάτης.
![Ο πρωθυπουργός, Κυριάκος Μητσοτάκης](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mitsotakis-ethniki-omada-astegwn-8-5-19.jpg?itok=xWCyXUQO)
Η ποδοσφαιρική Εθνική Ομάδα Αστέγων στο Μέγαρο Μαξίμου.
![Η Εθνική Ομάδα Αστέγων στο Μέγαρο Μαξίμου](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/sto-maximoy-i%20ethniki-omada-astegwn-5-8-19.jpg?itok=WE-vRbCm)