Στα θρανία επέστρεψαν και οι μαθητές των δημοτικών σχολείων μετά την άρση των μέτρων για τον κορωνοϊό και ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης βρέθηκε στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Καλλιθέας προκειμένου να δει από κοντά πώς εξελίσσεται η επιστροφή των μαθητών.
Στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Καλλιθέας μαζί με τον πρωθυπουργό ήταν η υπουργός Παιδείας Νίκη Κεραμέως και η υφυπουργός Σοφία Ζαχαράκη.
Ο πρωθυπουργός είχε επισκεφθεί ξανά σχολείο και συγκεκριμένα το 7ο Γυμνάσιο Αθηνών στο Παγκράτι στις 18 Μαΐου με αφορμή το δεύτερο στάδιο της επιστροφής στα σχολεία. Μάλιστα τότε απευθυνόμενους στους εκπαιδευτικούς είχε πει «Περάσατε όλοι με άριστα τις εξετάσεις υπευθυνότητας».
Εικόνες από την επίσκεψη του πρωθυπουργού στο 2ο Δημοτικό Καλλιθέας
Ο πρωθυπουργός κατά τη διάρκεια της επίσκεψής του στο 2ο Δημοτικό σχολείο Καλλιθέας είχε την ευκαιρία να συνομιλήσει με εκπαισευτικούς.
![Ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης, η Νίκη Κεραμέως και η Σοφία Ζαχαράκη](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mitsotakis-sxoleio-dimotiko-kallithea-10.jpg?itok=3LGFvluM)
Ο κ.Μητσοτάκης συνομίλησε και με τους μαθητές, οι οποίοι επέστρεψαν μετά από πολύ καιρό στα θρανία.
![Ο Κυριάκος Μητσοτάκης συνομιλεί με τους μαθητές του δημοτικού](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mitsotakis-sxoleio-dimotiko-kallithea-9.jpg?itok=u4K-J-Zz)
![/ Φωτογραφία: Eurokinissi/ Τατιάνα Μπόλαρη](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mitsotakis-sxoleio-dimotiko-kallithea-8.jpg?itok=qFSqyQDw)
![Ο πρωθυπουργός στο 2ο Δημοτικό Καλλιθέας](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mitsotakis-sxoleio-dimotiko-kallithea-7.jpg?itok=wFxm1NSI)
![Αντιοσηπτικά και μάσκες πάνω σε θρανία και γραφεία](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mitsotakis-sxoleio-dimotiko-kallithea-6.jpg?itok=gSZz2jbS)
![/ Φωτογραφία: Eurokinissi/ Τατιάνα Μπόλαρη](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mitsotakis-sxoleio-dimotiko-kallithea-5.jpg?itok=81ym1-Cg)
![/ Φωτογραφία: Eurokinissi/ Τατιάνα Μπόλαρη](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mitsotakis-sxoleio-dimotiko-kallithea-4.jpg?itok=IRg4fjX4)
![/ Φωτογραφία: Eurokinissi/ Τατιάνα Μπόλαρη](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mitsotakis-sxoleio-dimotiko-kallithea-3.jpg?itok=Qnf_4Qzy)
![/ Φωτογραφία: Eurokinissi/ Τατιάνα Μπόλαρη](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mitsotakis-sxoleio-dimotiko-kallithea-2.jpg?itok=gpR9HMPP)
![/ Φωτογραφία: Eurokinissi/ Τατιάνα Μπόλαρη](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mitsotakis-sxoleio-dimotiko-kallithea-1.jpg?itok=eS7u8h2U)