Την ανάγκη για περισσότερα κονδύλια για τις περιφερειακές πολιτικές της ΕΕ, τόνισε από την Πάτρα ο ευρωβουλευτής του ΠΑΣΟΚ Νίκος Παπανδρέου.
Ο ευρωβουλευτής του ΠΑΣΟΚ συμμετείχε στη συζήτηση για τις Πολιτικές Συνοχής που διοργάνωσε η Διάσκεψη των Παράκτιων Περιφερειών της Ευρώπης (CPMR) σε συνεργασία με την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας.
Ο κ. Παπανδρέου απευθυνόμενος προς την Ευρωπαία Επίτροπο Ελίζα Φερέϊρα, που συμμετείχε -μεταξύ άλλων- στο πάνελ, τόνισε ότι η Ευρωπαϊκή Επιτροπή θα πρέπει να διαθέσει περισσότερα κονδύλια για τις περιφερειακές πολιτικές και την ανάπτυξη των Περιφερειών.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-03/5%20%28Custom%29.jpg?itok=BKjafj2l)
Επεσήμανε, εξάλλου, ότι οι πολιτικές συνοχής μπορούν και πρέπει να αποτελέσουν βασικό μοχλό για την Τοπική και Περιφερειακή Ανάπτυξη όχι μόνο στις αστικές περιοχές αλλά και σε αγροτικές και απομακρυσμένες περιοχές.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-03/3%20%28Custom%29.jpg?itok=tE7Z_aC4)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-03/2%20%28Custom%29.jpg?itok=UVGC46wZ)
Η Πολιτική Συνοχής υποστηρίζει τις επενδύσεις της Ελλάδας με 21 δισεκατομμύρια ευρώ στα τρέχοντα προγράμματα 2021-2027, πλην όμως αυτό εγείρει, σύμφωνα με τον κ. Παπανδρέου, και ερωτήματα για τη συνέχεια όπως:
-Πώς μπορεί αυτή η μελλοντική υποστήριξη να είναι πιο αποτελεσματική και πώς μπορούμε να μεγιστοποιήσουμε τα οφέλη για την Δυτική Ελλάδα;
- Δεδομένου ότι οι επενδύσεις από μόνες τους δεν αρκούν, πώς μπορεί η Πολιτική να συνδεθεί καλύτερα με μεταρρυθμίσεις που ευνοούν την ανάπτυξη;
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-03/1%20%28Custom%29.jpg?itok=MSYHKR9g)
Για τον λόγο αυτόν, ζήτησε τη συνεργασία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής με τις Τοπικές και Περιφερειακές Αρχές, με στόχο το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.