Χαμογελαστός, ευδιάθετος και φιλικότατος με τους μαθητές ήταν ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης στον αγιασμό για τη νέα σχολική χρονιά στο 7ο Δημοτικό Σχολείο Γαλατσίου.
Ο πρωθυπουργός έγινε δεκτός με χειροκροτήματα από γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικούς, ενώ συνομίλησε με πολλούς από αυτούς τόσο πριν, όσο και μετά την τελετή του αγιασμού.
![Ο Κυριάκος Μητσοτάκης συζητάει με τους μαθητές μετά τον αγιασμό στο 7ο Δημοτικό Σχολείο Γαλατσίου](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mitsotakis-elia-sxoleio-6.jpg?itok=j63SattQ)
Με την ολοκλήρωση του διαδικαστικού ο Κυριάκος Μητσοτάκης βρέθηκε δίπλα στους μαθητές και αφού έκαναν high five μίλησαν για το σχολείο, αλλά και για τις ποδοσφαιρικές προτιμήσεις των μαθητών, στη συνέχεια έβγαλαν selfies.
![Ο πρωθυπουργός έβγαλε selfies με τους μαθητές](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mitsotakis-elia-sxoleio-5.jpg?itok=qFUDi_oD)
![Και high five με τους μαθητές έκανε ο πρωθυπουργός](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mitsotakis-high-five-mathites.jpg?itok=4Nv_PqjG)
Ο πρωθυπουργός μαζί με τους μαθητές φύτεψαν μία ελιά
Η επίσκεψη του πρωθυπουργού στο 7ο Δημοτικό Σχολείο Γαλατσίου ολοκληρώθηκε όταν ο Κυριάκος Μητσοτάκης μαζί με τους μαθητές φύτεψαν μία ελιά στο προαύλιο του σχολείου. Ο πρωθυπουργός έβγαλε το σακάκι, σήκωσε τα μανίκια από το πουκάμισο και μαζί με τους μαθητές φύτεψαν σε χώμα κομποστοποίησης την ελιά. Στη συνέχεια τα παιδιά τού έκαναν δώρο έναν βασιλικό.
![Ο Κυριάκος Μητσοτάκης φυτεύει την ελιά](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mitsotakis-elia-sxoleio-2.jpg?itok=8MbZ-0Nu)
![Μία μαθήτρια ανέλαβε χρέη ποτίσματος της ελιάς](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/mitsotakis-elia-sxoleio.jpg?itok=2oP0afVI)
Φωτογραφίες: EUROKINISSI/ΤΑΤΙΑΝΑ ΜΠΟΛΑΡΗ