Αποστάσεις από την επιλογή των συντρόφων του στο ΚΙΝΑΛ, να φτιάξουν μια σοβιετικής αισθητικής αφίσα, για να εκφράσουν την αντίθεσή τους στο αναπτυξιακό νομοσχέδιο, πήρε ο Ανδρέας Λοβέρδος.
«Μου θύμισε αφίσες του ΚΚΕ της δεκαετίας του 70 και των αρχών της δεκαετίας του 80» δήλωσε στον Σκάι ο πρώην υπουργός.
![Η αφίσα του ΚΙΝΑλ που άναψε φωτιές](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/afisa-kinal-sovietikou-typou.jpg?itok=tC5MT3V4)
«Αν με ρωτάτε εγώ προτιμώ την άλλη αφίσα, σαν σοσιαλδημοκράτης πολιτικός»...αναφερόμενος στην δεύτερη αφίσα με πράσινο χρώμα, που αντικατέστησε την πρώτη, ύστερα από τον σάλο των σχολίων και των αντιδράσεων που προκάλεσε.
![Η δεύτερη αφίσα του ΚΙΝΑΛ που αντικατέστησε την σοβιετική](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/deyteri-afisa-kinal-meta-thn-sovietiki.jpg?itok=BYysS7xZ)
Ο Ανδρέας Λοβέρδος πάντως προσπάθησε να δικαιολογήσει τους συναδέλφους του στο κόμμα, για την αισθητική της αφίσας που έχει αναφορές στον Μάη του 68, σημειώνοντας ότι:«Αν δείτε τα σοσιαλιστικά κόμματα στην Ευρώπη, όλα έχουν κόκκινο χρώμα και έχουν τη γροθιά».
Ενώ εξηγώντας την φράση ότι θα τους βρουν απέναντι και μέσα και έξω από τη Βουλή, ο Ανδρέας Λοβέρδος εξήγησε. «Μην ξεχνάτε ότι έχουμε μια από τις μεγαλύτερες συνδικαλιστικές παρατάξεις της χώρας. Είμαστε μάλιστα δεύτερο κόμμα σε επίπεδο δήμων. Μην σας ξαφνιάζει και η δράση εκτός Βουλής».